سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشریح آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا، اظهار امیدواری کرد که یک یا دو واکسن‌ساز ایرانی بتوانند در تیر ماه به صورت انبوه واکسن کرونا را در اختیار وزارت بهداشت قرار بدهند.
کد خبر: ۹۱۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵        17 April 2021

 دکتر علیرضا رئیسی پس از جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، گفت: امروز ۶۵ امین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با ریاست رئیس جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد که محور بحث‌های امروز درباره بررسی آخرین وضعیت کشور و دنیا و نیز واکسن بود.

وی افزود: در این جلسه روند تولید واکسن داخلی و تامین واکسن وارداتی و.. را نیز بررسی کردیم. وی ادامه داد: واکسن‌های تولید داخل در حال رسیدن به مراحل خوبی است. واکسن شفا فارمد یا همان واکسنی که در شرکت "کوبرکت" است در آستانه ورود به مرحله سه است. مرحله سه اگر به موفقیت برسد یعنی می‌توانیم واکسن را از این شرکت‌ها دریافت و واکسیناسیون را انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: موسسه رازی در آستانه مرحله دو، واکسن وزارت دفاع در آستانه ورود به مرحله دو و انستیتوپاستور هم در آستانه ورود به مرحله سه است.

رئیسی گفت: همچنین واکسن سیناژر هم در مرحله تایید کمیته بالینی است. این خبر خوبی است که اگر مراحلش را طی کند و سازمان غذا و دارو تائیدیه بگیرد امیدواریم یک یا دو واکسن ما در تیر به شکل انبوه در اختیار مردم قرار گیرد.

وی درباره میزان واکسن‌های وارداتی، اظهار کرد: تاکنون حدود ۴۲۰ هزار دز از روسیه، ۶۵۰ هزار دز از کشور چین، ۱۲۵ هزار دز از هندوستان که البته قرار بود ما از این کشور ۵۰۰ هزار دز واکسن بگیریم که تاکنون ۱۲۵ هزار دز تحویل داده شده است‌ و از کشور کره جنوبی واکسن آسترازنکا حدود۷۰۰ هزار دز واکسن تحویل گرفتیم. مجموعا یک میلیون و ۸۹۵ هزار دز واکسن در اختیار ما قرار گرفته است و چون واکسن‌ها دو دزی تزریق می‌شود تاکنون قریب به ۵۰۰ هزار نفر واکسیناسیون انجام دادیم و امیدواریم ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده واکسیناسیون فاز اول شامل کادر درمان، گروهی از بیماران صعب‌العلاج، سرطانی و افراد خانه سالمندان را بتوانیم انجام داده و تمام کنیم و از اواسط اردیبهشت ماه وارد فاز دوم واکسیناسیون شویم.
 

تمدید محدودیت‌های کرونایی تا پایان هفته 


رئیسی درمورد وضعیت کرونا در ایران، ادامه داد: همه با نگاه به اطرافیانمان می‌بینیم که یک یا دو نفر به بیماری مبتلا هستند و این نشان دهنده بالا بودن سرعت گسترش بیماری است و لازم است مراقبت‌های شدیدی داشته باشیم. همانطور که می‌دانید محدودیت‌ها تا آخر این هفته تمدید شد و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی پروتکل‌ها به دقت رعایت شود.
 
وی گفت: البته در حال حاضر اجرای پروتکلها خیلی راضی کننده نیست و علی رغم اعلام محدودیت‌ها در برخی استان‌ها خیلی دقیق رعایت نمی شود گرچه وضعیت رعایت پروتکل‌ها نسبت به دو هفته قبل بهتر شده اما هنوز راضی کننده نیست و رعایت پروتکل ۵۸.۵ درصد برای کشور بسیار پایین است و دستگاه‌های مسئول باید رصد کنند و با متخلفین برخورد قاطعانه کنند و دستگاه‌های دولتی باید مسئولانه عمل کنند و به پای کار بیایند.
 

۷۱ درصد نقض تردد در شهرهای قرمز


رییسی افزود: هنوز ۷۱ درصد نقض تردد در شهرهای قرمز داریم. ۶ استانی که بیشترین نقض تردد در آنها اتفاق می‌افتد شامل استان‌های اصفهان، البرز، همدان، مازندارن، فارس و آذربایجان شرقی است البته این نقض تردد مربوط به خود این استان‌ها نیست و از استان‌های دیگر وارد آنجا شده اند. ۷۳ درصد نقض تردد در شهرهای نارنجی مربوط به ۶ استان دیگر است که در استان‌های اصفهان، البرز، فارس، مازندارن، همدان و خوزستان است. همچنین ۶۶ درصد از نقض تردد شبانه در ۶ استان رخ می‌دهد که در صدر استان تهران است سپس استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، البرز، گیلان، فارس قرار دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: در رابطه با عبور مرزی هم ۳۸ درصد مسافران وارد شده و ۴۴ درصد مسافرلن خارج شده اتباع خارجی بودند. ۶ استان هم که در اعمال قانون خوب عمل کردند و ۷۰ درصد تذکرات و پلمب ها را استان‌های خوزستان، مرکزی، یزد، آذربایجان شرقی، لرستان و گیلان صورت گرفته است.
 

بروزرسانی رنگبندی شهرها؛ دوشنبه


رئیسی درباره رنگبندی شهرها، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی، ۵۱ شهر زرد و ۱۱ شهر آبی داریم که این آمار دوشنبه به روز رسانی خواهد شد. در این شرایط راهی به جز رعایت دقیق پروتکل‌ها نداریم و دورهمی و تجمع در فضای سر بسته بسیار می‌تواند خطرناک باشد. شاید در این ماه دیگر نتوانیم مثل قبل مهمانی افطاری و نذری بدهیم و بهتر است یا به شکل بیرون بر افطاری دهیم یا مواد خشک به نیازمندان بدهیم تا مبادا در این ایام سبب شویم مومنان بیمار شوند. از صبر و حوصله مردم، کسبه، بازاریان ‌ اصنافی که پروتکل‌ها را رعایت می کنند ممنون هستیم.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: