ساعتی پیش رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه اعلام کرد که ایران امروز رسما به ما از تصمیم خود برای لغو مجوز چند نفر از بازرسان آژانس که برای راستی آزمایی فعالیت های این کشور تحت پادمان های NPT تعیین شده بودند، خبر داده است.
کد خبر: ۱۲۵۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۲        17 September 2023

ملیت بازرسانی که ایران لغو مجوز کرد

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که بازرسان لغو انتصاب شده از کشورهای آلمان و فرانسه هستند.

همچنین به نظر می‌رسد که این اقدام در واکنش به بیانیه خصمانه و غیرسازنده اخیر در شورای حکام علیه ایران صورت می‌گیرد که توسط سه کشور اروپایی(آلمان، فرانسه، انگلیس) و آمریکا بوده است.

بر این اساس، ایران بر خلاف آنچه گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته، هیچگونه همکاری خود با آژانس را کاهش نداده، بلکه در واقع بازرسانی که تابعیت کشورهای اروپایی را داشته‌اند و در صدور این بیانیه نقش‌آفرینی جدی ایفا کردند، لغو مجوز شده‌اند. این مسئله نیز جزو حقوق روشن ایران در تعامل با آژانس است.

کنعانی سخنگوی وزارت خارجه نیز دقایقی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد: «متأسفانه سه کشور اروپایی و آمریکا با وجود تعامل مثبت، سازنده و مستمر ایران با آژانس، با زیاده‌خواهی و با هدف تخریب فضای همکاری، از فضای شورای حکام برای مقاصد سیاسی خود سوءاستفاده کردند.

ایران پیشتر درباره به عواقب این گونه سوءاستفاده‌های سیاسی از جمله تلاش برای سیاسی کردن فضای آژانس هشدار لازم را داده بود.»

این سه کشور و آمریکا در بیانیه خود با وجود همکاری‌های بسیار ایران، در بند نخست بیانیه خود به ادعاهای مطرح‌شده درباره وجود « مواد هسته‌ای اعلام‌نشده در چندین مکان اعلام‌نشده در ایران» پرداخته و این 4 کشور، ایران را به «عدم همکاری اساسی» متهم کرده‌ بودند.

منبع: تسنیم
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: