اطمینان وزیر خارجه ارمنستان به امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه ارمنستان در گفت‌‌گوی تلفنی با امیرعبداللهیان تصریح کرد: خاک ارمنستان قطعا مکانی برای فعالیت‌های ضد ایرانی نخواهد بود.
کد خبر: ۱۲۵۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲        14 September 2023

ارمنستان مکانی برای فعالیت‌های ضد ایرانی نخواهد بود!


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (چهارشنبه) ۲۲ شهریور ماه با «آرارات میرزوویان» وزیر امور خارجه ارمنستان تلفنی گفت‌وگو و درباره تحولات جاری در منطقه قفقاز جنوبی و راه‌های گسترش و تعمیق روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.
این گفت‌‌گوی تلفنی پس از تحرکات اخیر در مرزهای ارمنستان و جمهوری آذربابجان صورت گرفته است. روز دوشنبه ۲۰ شهریور ماه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که  ایران با مقامات دو کشور در تماس است و گفته بود: مقامات ارمنستان نسبت به احتمال درگیری نظامی جدید از سوی جمهوری آذربایجان اظهار نگرانی کردند. اما مقامات جمهوری آذربایجان به ما پیام دادند که هیچ قصدی برای حمله نظامی ندارند و براساس اظهارات مقامات آذربایجانی، نقل و انتقالات اخیر یک اقدام متعارف نظامی در آستانه فصل زمستان است که در این فصل، تردد در مناطق کوهستانی سخت و دشوار می‌شود. 
وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی امروز ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات دو کشور، اجرایی شدن نقشه راه پیشگیری از آلودگی رود ارس به منظور حفظ سلامت این زیست بوم را حیاتی خواند.
امیرعبداللهیان با اشاره به رزمایش نظامی ارمنستان و آمریکا، هرگونه حضور نیروهای بیگانه در منطقه را عامل پیچیده تر شدن وضعیت منطقه برشمرد.
پیش از این نیز ناصر کنعانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در نشست هفتگی به این رزمایش واکنش نشان داده بود.
امیرعبداالهیان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ارمنستانی با اشاره به ضرورت حل و فصل ریشه‌ای اختلافات برای دستیابی به صلح پایدار در منطقه، موثرترین راه برای رسیدن به صلح جامع را گفت‌وگوها و سازوکارهای منطقه‌ای از جمله سازوکار ۳+۳ دانست. 
آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز، توسعه مناسبات با ایران را سازنده و مهم خواند و با اشاره به نقل و انتقال نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان گفت: هرگونه تغییر مرزها در قفقاز جنوبی غیر قابل قبول است. 
وی با اشاره به گفت‌وگوهای مقامات محیط زیستی دو کشور، بر اهمیت سلامت زیست محیطی رودخانه ارس تأکید کرده و گفت: خاک ارمنستان قطعا مکانی برای فعالیت‌های ضد ایرانی نخواهد بود.
وزیر امور خارجه ارمنستان همچنین بر گسترش مناسبات این کشور و ایران تأکید کرد.
آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان  دوم مرداد ماه نیز در سفر به تهران با امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

منبع: اقتصادآنلاین
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: