گزارش
یک اسلحه سازی اسرائیلی اعلام کرد سلاح رباتیکی ساخته است که می‌تواند هنگام پرواز با سلاح انفرادی به اهداف ثابت یا در حال حرکت شلیک کند.
کد خبر: ۱۰۳۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹        23 January 2022

این سلاح که «اسمش دراگون» نام دارد توسط شرکت «اسمارت شوتر» ساخته شده و می‌تواند روی پرنده‌های مختلفی، از جمله پهپادها، سوار شده و در حالی که بالای سر هدف پرواز می‌کند، به آن شلیک کند. یک مسلسل یا تک تیرانداز می‌تواند روی این سامانه نصب شده و از راه دور توسط اپراتور کنترل شود.

شرکت سازنده در توضیحاتی که در اختیار «بیزینس اینسایدر» قرار داده مدعی شده است که این اسلحه بسیار سبک است و از یک «مفهوم تثبیت کننده منحصر به فرد» بهره می‌برد که به آن امکان حمله‌ای دقیق به هدف می‌دهد، بدون آن که سرعت حرکت پهپاد اهمیتی داشته باشد.

گفته شده است که این سامانه توانایی‌های دید رایانه‌ای پیچیده‌ای دارد و هم در روز و هم در شب می‌تواند فعالیت کند.

«اسمش دراگون» آزمایش‌های مربوط به شلیک با مهمات واقعی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در مراحل پیشرفته توسعه است، اما هنوز عملیاتی نشده است.

این سامانه به فناوری «اسمش ۲۰۰۰» شرکت سازنده مجهز است که از الگوریتم‌های ویژه برای ردیابی و حمله به اهداف استفاده می‌کند.

«جروزالم پست» قبلا گزارش داده بود که از این فناوری برای سرنگون کردن پهپاد‌های حماس و بالن‌های آتش زایی که از سوی غزه پرتاب می‌شوند استفاده شده بود.

رژیم اسرائیل که سابقه‌ای طولانی در انجام اقدامات خرابکارانه و ترور‌های هدفمند در سراسر جهان و به ویژه ایران دارد، در جریان ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایرانی هم از یک سلاح خودکار پیچیده استفاده کرده بود.

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته این سلاح بر روی یک خودروی نیسان وانت نصب شده بود و در کنار جاده با شناسایی خودروی شهید فخری زاده، از طریق اینترنت ماهواره‌ای به اپراتور متصل شده و پس از چند شلیک به سمت هدف، خود را منفجر کرده است تا اثری به جای نگذارد.

از این رو ضروری است که با هوشمندسازی و کوچک سازی تسلیحات تهاجمی، نهاد‌های نظامی و امنیتی از هم اکنون به فکر حفاظت موثرتر از شخصیت‌ها و اماکن مهم و مقابله بهتر با شرارت‌های این رژیم باشند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: