تحلیل روز
هفته گذشته یک حمله پهپادی پیچیده به پایگاه تنف سوریه که تحت اشغال آمریکا است صورت گرفت. واشنگتن ایران را پشت این حمله دانست و رسانه های اسرائیلی آن را هشداری برای این رژیم برشمردند.
کد خبر: ۱۰۰۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶        26 October 2021


هفته گذشته یک حمله پیچیده و هماهنگ پهپادی علیه نیرو‌های آمریکایی در سوریه انجام شد که بسیاری بر این باورند ایران پشت این حمله بوده است. در این حمله از پنج پهپاد مسلح برای هدف قرار دادن پایگاه تنف، در منطقه تحت اشغال آمریکا در نزدیکی مرز سوریه با اردن و عراق استفاده شد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت که حمله به تنف «یک حمله پیچیده، هماهنگ و عمدی» بود، اما واشنگتن به جزئیات بیشتری وارد نشده است. به نظر می‌رسد اطلاعات ایالات متحده در مورد برنامه ریزی حمله بیشتر از آن چیزی است که به رسانه‌ها گفته شده است. طبق گزارش فاکس نیوز، ایالات متحده برای حمله آماده بوده و حدود ۲۰۰ سرباز را با یک هواپیمای ترابری سی ۱۳۰ خارج کرده بود.

البته این اولین بار نیست که این پایگاه آمریکایی در خاک سوریه تهدید می‌شود. یک پهپاد ایرانی نیز در سال ۲۰۱۷ وارد منطقه شد که آمریکا آن را سرنگون کرد. تنف دارای یک منطقه کاهش تنش ۵۵ کیلومتری است و این بدان معناست که ایالات متحده حق دفاع از منطقه را تا آن فاصله برای خود محفوظ می‌داند. این شعاع بزرگی است و هر چشم کنجکاوی را دور نگه می‌دارد، اما ایران و شبه‌نظامیانش می‌خواهند آمریکایی‌ها احساس آسیب‌پذیری کنند و به نوعی سامانه‌های دفاعی این کشور در عراق و سوریه را آزمایش می‌کنند.

ایران همچنین از سوریه به منظور مستقر کردن پهپادهایش برای حملات به اسرائیل استفاده کرده است. در فوریه ۲۰۱۸، یک پهپاد ایرانی از پایگاه تی ۴ در نزدیکی پالمیرا به حریم هوایی اسرائیل پرواز کرد. اسرائیل آن را ساقط کرد. در ماه می ۲۰۲۱، یک پهپاد ایرانی دیگر که احتمالاً از عراق پرواز کرده بود، به حریم هوایی اسرائیل وارد و سرنگون شد. در آگوست ۲۰۱۹، اسرائیل یک تیم "پهپاد قاتل" حزب الله را که در نزدیکی مرز جولان در حال عملیات بود، هدف قرار داد.

این بدان معناست که تهدیدات پهپادی ایران برای آمریکا در عراق و سوریه در چارچوب تهدیدات پهپادی این کشور در سراسر منطقه و همچنین تلاش برای هدف قرار دادن اسرائیل است.

هواپیما‌های بدون سرنشین ایرانی که در عراق و سوریه استفاده می‌شوند احتمالا مشابه پهپاد‌هایی هستند که حوثی‌ها مورد در یمن استفاده می‌کنند.

ماه آوریل «آری هیستین» و «الیشا استوین» مقاله‌ای منتشر کردند که در ان ادعا شده بود حوثی‌ها زرادخانه گسترده‌ای از پهپادها، از جمله مدل‌های دوربرد صماد دارند. این گروه از پهپاد‌های صماد برای حملات دوربرد در سال ۲۰۱۸ (علیه ابوظبی) و سپس دوباره در سال ۲۰۱۹ (علیه ریاض) استفاده شده بودند. با این حال، صماد-۳ که مدعی برد عملیاتی ۱۸۰۰ کیلومتر است. – به لحاظ نظری برای حمله به اسرائیل کافی است، هرچند با توجه به کلاهک ۴۵ کیلوگرمی آن، توانایی محدودی برای وارد کردن آسیب به زیرساخت‌ها خواهد داشت.

حوثی‌ها همچنین یک پهپاد بال مثلثی به نام وعید دارند که می‌تواند ۲۵۰۰ کیلومتر پرواز کند و به اسرائیل برسد.

نزدیکتر از حوثی‌ها به اسرائیل حماس قرار دارد که دارای پهپاد شهاب است که در جنگ ماه مه در غزه از آن رونمایی کرد. جوزف ترویتیک، کارشناس پهپادها، در «درایو» نوشت: «در حالی که حماس ادعا می‌کند که این پهپاد کاملاً بومی است، پیکربندی کلی آن، حداقل از بیرون، از برخی جهات شبیه به سری قاصف حوثی‌ها و همچنین ابابیل تی ایران است که حداقل اولی از آن مشتق شده است.»

روزنامه جروزالم پست اسرائیل با اشاره به سابقه پهپاد‌های ایرانی در منطقه، این گونه تحلیل می‌کند که پیچیدگی حمله به پایگاه تنف هشداری برای اسرائیل است؛ مانند حمله پیچیده دیگری که در سپتامبر ۲۰۱۹ با استفاده از پهپاد‌ها و موشک‌های کروز به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان سعودی صورت گرفت. تهران از حوثی‌ها و شبه نظامیان در عراق و همچنین حماس برای آزمایش فناوری هواپیما‌های بدون سرنشین خود استفاده می‌کند.

در ماه ژوئیه هم از هواپیما‌های بدون سرنشین برای هدف قرار دادن یک نفتکش در دریای عمان استفاده شد که آمریکا، انگلیس و اسرائیل، ایران را مسئول آن دانستند که به کشته شدن دو خدمه آن منجر شد.

سوالاتی در مورد اینکه چگونه ایران مختصات کشتی را در اختیار داشت و توانست پهپاد را به آن مکان دقیق هدایت کند، هنوز باید پاسخ داده شود، اما این حمله نشان می‌دهد که حضور فناوری پهپادی ایران در سراسر منطقه رو به افزایش است.  
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: