موضع جدید آمریکا در خصوص آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی؛
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری شامگاه چهارشنبه تصریح کرد مسائل مربوط به برجام جزو چالش‌های فوری دولت این کشور محسوب می‌شود.
کد خبر: ۸۸۹۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱        25 February 2021
ند پرایس سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا چهارشنبه شب به وقت تهران در یک نشست خبری تأکید کرد که ایران قبل از خروج دولت ترامپ از برجام به کلیه تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام پایبند بوده و گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شاهدی بر این مدعاست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سئوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آمادگی آمریکا برای بازگشت به برجام تا چه زمانی دوام خواهد داشت گفت: «چیزی که من می‌گویم این است که این چالشی فوری برای ما است.»

او در ادامه گفت: «البته منظورم از چالش، به طور خاص، بازگشت احتمالی به برجام به شکل پایبندی در برابر پایبندی نیست. منظورم این است که ایران طی دو سال گذشته- از مه ۲۰۱۸ که آمریکا از توافق خارج شد- گام‌هایی برای دور شدن از توافق هسته‌‌ای برداشته است.»

او اضافه کرد: «در حالی که ایران از برخی از محدودیت‌های کلیدی [مندرج در برجام] فاصله گرفته، برنامه هسته‌ایش پیشرفت کرده. یک راهی که ما این را مورد بررسی قرار می‌دهیم، زمان گریز هسته‌ای است: یعنی زمانی که لازم است تا ایران به مواد هسته‌ای لازم برای ساخت یک بمب دست پیدا کند. وقتی برجام اجرا می‌شد این زمان ۱۲ ماه بود.»

ند پرایس مدعی شد که «زمان گریز» در حال حاضر به چند ماه کاهش یافته است. هدف ما و هدف همه‌مان این است که اطمینان پیدا کنیم یک بار دیگر محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی و دائمی روی برنامه هسته‌ای ایران خواهیم داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص به خبرنگاران گفت: «من باید این نکته را متذکر شوم که ما به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعتماد کامل داریم؛ به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعتماد کامل داریم. وقتی برجام به‌طور کامل در حال اجرا بود، ایران نیز تعهداتش را به طول کامل رعایت می‌کرد. اگر از مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بپرسید، به شما خواهند گفت که از پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای راضی بوده‌اند.»

ند پرایس گفت: «دعوت اروپا برای گفت‌وگو با ایران را پذیرفتیم؛ این دعوت هفته پیش صورت گرفته است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تعیین محدوده زمانی برای پیشنهاد این کشور به ایران را رد کرد.

وی تصریح کرد: «ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای پایبند بود و مهم‌تر از آن اینکه ایران به‌صورت دائم و راستی‌آزمایی شده تحت نظارت بود تا از دستیابی‌اش به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.»

پیش از این نیز جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران همچنان از توافق هسته‌ای و پایبندی به مفاد آن دور است.

ند پرایس در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره احتمال آزاد شدن بخشی از دارایی‌های ایران در کره جنوبی اظهار داشت: «مشورت‌های ما با کره جنوبی در این زمینه همچنان ادامه دارد. وزارت امور خارجه صراحتاً اعلام کرده است که آزادسازی دارایی‌های ایران تنها پس از مشورت [کره جنوبی] با ایالات متحده انجام خواهد شد.»

وی ادامه داد: «کره جنوبی یک متحد حیاتی برای ماست. کره جنوبی نقشی حیاتی در اجرای تحریم‌ها، نه‌تنها علیه ایران بلکه علیه کره شمالی، ایفا می‌کند. اما اینها مسائلی هستند که ما ترجیح می‌دهیم آنها را از طریق دیپلماسی حل‌وفصل کنیم، نه از طریق صحبت کردن از این تریبون.»

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: