گزارش از بورس تهران در روز سه شنبه، ۵ اسفندماه؛
شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۲ هزار و ۷۰۰ واحد، معادل ۰.۲۲ درصد افت کرد و در پایان زمان معاملات، در تراز یک میلیون و ۲۱۱ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
کد خبر: ۸۸۸۸۶
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰        23 February 2021
اطلس‌خبر به نقل از پارسینه: شاخص کل هم وزن نیز امروز ۰.۲۳ درصد افت کرد و این در حالی است که نزدیکی عددی این دو نماگر به یکدیگر، نشان می‌دهد نماد‌های گوناگون حاضر در بازار، امروز تقریباً به صورت یک پارچه قرمزپوش بوده اند.

با این همه، از حجم نزول شاخص در مقایسه با روز گذشته کاسته شده و می‌توان فرض کرد که با نزدیک شدن به مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی، مقاومت قدرتمند در این تراز، برای چندمین بار در ماه‌های اخیر فعال شده است. به این ترتیب، ممکن است ظرف دو روز کاری آتی، جریان سنگین عرضه در بازار سرمایه، قدرت خود را تا حدی از دست بدهد. این در حالی است که رصد تغییرات نمودار شاخص کل در جریان معاملات امروز نشان می‌دهد از میانه زمان معاملات، کفه تقاضا به مرور بخشی از سنگینی کفه عرضه را جبران کرده است.

در جریان معاملات امروز، حدود ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهام در بورس دست به دست شد و در فرابورس نیز حدود ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهام معامله شد. به این ترتیب، مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید که در مقایسه با میانگین ارزش معاملات در تابستان امسال، کمابیش ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

در جریان معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص کل امروز به نماد‌های «فملی»، «فولاد» و «ومعادن» بر می‌گشت و در مقابل، نماد‌های «فارس»، «شستا» و «خودرو» بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین ارزش معامله نیز امروز به نماد‌های «پالایش»، «دارا یکم» و «فملی» اختصاص داشت.

از آن سو، امروز نماد‌های «وسکرد»، «خگستر» و «وسیستا» بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند و در مقابل، نماد‌های «وبصادر»، «فملی» و «پارند» بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص دادند. بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقیقی به حقوقی نیز امروز به نماد‌های «وپارس»، «وتجارت» و «خودرو» اختصاص پیدا کرد و از آن سو، بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نماد‌های «کمند»، «فملی» و «امین یکم» اختصاص داشت.

شوک دلاری در راه است؟

مهم‌ترین خبر اقتصادی و سیاسی برای ایران در دو شبانه روز گذشته، مذاکره میان مقامات ایرانی و رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران است که به طناب کشی میان دولت و مجلس هم کشیده شد. در این میان، اما ظاهراً سیگنال‌های مثبت خیلی زود سر رسیده اند.

از یک سو سوئیسی‌ها پیغام داده اند که آماده سرمایه گذاری مجدد در ایران هستند و از آن سو، خبر‌های خوبی مبنی بر آزادسازی دلار‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و ژاپن به گوش می‌رسد، دلار‌هایی که تخمین زده می‌شود حجم آن‌ها به حدود ۸.۵ میلیارد دلار برسد.

این موضوع، می‌تواند به سرعت به کاهش نسبی قیمت دلار در بازار ختم شود و حتی با وجود فرض افزایش تقاضا برای دلار به روال هر اسفندماه، ورود این میزان ارز به بازار ایران می‌تواند به معنی تعدیل و دست کم جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت دلار باشد. بورس تهران نیز بدون تردید، به این سیگنال‌ها واکنش نشان خواهد داد.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: