گزارش از بورس تهران در روز دوشنبه، ۴ اسفندماه؛
شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۸ هزار واحد، معادل ۰.۶۶ درصد افت کرد و در پایان زمان معاملات، در تراز یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
کد خبر: ۸۸۸۳۲
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳        22 February 2021
اطلس‌خبر به نقل از پارسینه: شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۸ هزار واحد، معادل ۰.۶۶ درصد افت کرد و در پایان زمان معاملات، در تراز یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
 
شاخص کل هم وزن نیز امروز ۰.۲۵ درصد افت کرد و الگوی همگرایی افت این دو شاخص در چند روز اخیر، امروز هم تکرار شد. به این ترتیب، در حالی که صفوف فروش به دلیل اعمال دامنه نوسان نامتقارن، از یک روز به روز دیگر منتقل می‌شوند، بورس به از دست دادن چند باره کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی در ماه‌های اخیر نزدیک می‌شود. بر این اساس، اگر روند نزول شاخص در دو روز پایانی هفته هم مشابه روز‌های اخیر باشد، تا پایان هفته کاری جاری، نماگر اصلی بازار سرمایه وارد کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی خواهد شد.

در جریان معاملات امروز، حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان سهام در بورس دست به دست شد و در فرابورس نیز حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سهام معامله شد. در جریان معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص کل امروز به نماد‌های «فملی»، «امید» و «پارسیان» بر می‌گشت و در مقابل، نماد‌های «فولاد»، «شستا» و «فارس» بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین ارزش معامله نیز امروز به نماد‌های «فملی»، «امین یکم» و «فولاد» اختصاص داشت.


از آن سو، امروز نماد‌های «خساپا»، «وتجارت» و «خودرو» بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند و در مقابل، نماد‌های «امید»، «پارند» و «کمند» بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص دادند. بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقیقی به حقوقی نیز امروز به نماد‌های «وپارس»، «فولاد» و «شستا» اختصاص پیدا کرد و از آن سو، بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نماد‌های «امین یکم»، «کمند» و «پارسیان» اختصاص داشت.
 

جابه جا شدن دوباره نقش حقیقی‌ها و حقوقی‌ها


از آن سو، اما با نزدیک شدن چند باره به مرز کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی، حقوقی‌ها دوباره در سمت تقاضا قرار گرفته اند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که تا در جریان معاملات روز گذشته، سهامداران حقوقی خالص خرید بیش از ۴۴۰ میلیارد تومانی را رقم زدند و برای ششمین روز متوالی، خالص خرید به نفع آن‌ها بود. بیشترین توجه این دسته از سهامداران نیز به دو گروه «فلزات اساسی» و «محصولات شیمیایی» جلب شده است. در سمت مقابل نیز روز گذشته، سهامداران حقیقی، حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از سهام خود را عرضه کردند.

از آن سو، نزدیک شدن به موعد اجرای هشدار‌های هسته‌ای ایران به کشور‌های خارجی (۵ اسفند) نااطمینانی‌های سیاسی را افزایش داده و این در حالی است که همزمان، زمزمه‌هایی هم مبنی بر احتمال رفع فوری تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به میز مذاکره به گوش می‌رسد. این موضوعات هم می‌توانند تا میان مدت، از طریق تاثیرگذاری بر نرخ ارز، همچنان سکان هدایت روند‌ها در بورس را در دست داشته باشند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: