پس از سفر به عمان و پرواز در نزدیکی جزیره قشم؛
فرمانده نیرو‌های آمریکایی در خاورمیانه از ایران خواست تا از دست زدن به اقدامات تحریک آمیز خودداری کرده و اجازه بدهد دیلپماسی کار خودش را بکند.
کد خبر: ۸۸۸۲۰
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵        22 February 2021
همزمان با افزایش تلاش های دیپلماتیک ایران و غرب برای حل بن بست پیش آمده در رابطه با برجام و رفع تحریم ها، ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده سنتکام، از ایران خواست در حالی که آمریکا برای احیای دیپلماسی و نجات برجام تلاش می‌کند، از هر گونه اقدام تحریک آمیزی دوری کند.

ژنرال مک کنزی در گفتگو با خبرگزرای فرانسه اظهار داشت: «من فکر می‌کنم زمان خوبی است که هرکسی هوشیارانه و محتاطانه رفتار کند و ببینیم چه پیش می‌آید. البته، من باور دارم که باید برای هر احتمالی آماده باشیم.»

این ژنرال چهار ستاره آمریکایی که به عمان سفر کرده است، گفت که در میانه تلاش‌ها برای اعتماد سازی ایران نباید «فعالیت‌های شرورانه» پیش بگیرد.
 
عمان روابط دوستانه‌ای با ایران و آمریکا دارد و همواره یکی از کانال‌های اصلی دیپلماسی میان این دو کشور بوده است. 

او اضافه کرد: «من فکر می‌کنم آن‌ها بخواهند به عنوان عضوی مسئولیت پذیر از خانواده ملت‌ها و یک عضو باثبات در منطقه شناخته شوند.»

مک کنزی روز شنبه برای دیدار با رئیس جدید ستاد کل ارتش عمان به این کشور سفر کرده بود. او از پایگاه هوایی خصب عمان که مسئولیت نظارت بر رفت و آمد کشتی‌ها از قسمت جنوبی تنگه هرمز را بر عهده دارد، با بالگرد به سمت جزیره قشم ایران پرواز کرده بود.
 
فرمانده سنتکام در این زمینه گفت: «ما نزدیک به ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) را در این کانال (تنگه هرمز) طی کردیم و دنبال جزیره قشم بودیم.»

او با خنده اضافه کرد: «یک روز مه آلود بود، نتوانستیم آن را ببینیم.»

خبرگزاری فرانسه نوشته است که این دیدار به شکلی مسالمت آمیز انجام شد، اما ملاحظات امنیتی سفت و سختی در نظر گرفته شده بود چرا که آن‌ها این احتمال را هم مد نظر داشته اند که تهران بخواهد انتقام ترور سردار قاسم سلیمانی را بگیرند.

مک کنزی گفت: «من فکر می‌کنم همچنان این خطر وجود دارد که آن‌ها بخواهند از طریق یک سری اقدامات کاری بکنند. ببینید، ما پیوسته حفاظت از نیروهایمان در منطقه را ارزیابی می‌کنیم. ما این کار را خیلی سخت انجام می‌دهیم؛ بنابراین مطمئنم که برای هر چیزی آماده ایم.»
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: