گزارش پارسینه از بورس تهران در روز شنبه، اول آذر؛
شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۲۱ هزار واحد، معادل ۱.۵۸ درصد رشد کرد و با رسیدن به ارتفاع یک میلیون و ۳۶۶ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
کد خبر: ۸۴۰۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶        21 November 2020

تحریریه پارسینه|محمد مهدی حاتمی: بورس تهران برای هفتمین روز متوالی سبزپوش شد و به این ترتیب، طی همین هفت روز، حدود ۱۲.۵ درصد افزایش بازدهی به ثبت رساند. این در حالی است که رشد متوالی شاخص کل هم وزن برای هفت روز کاری نیز به عنوان رخدادی بی سابقه طی چند ماه اخیر، همچنان امیدواری‌ها به بازار سرمایه را بالا نگه داشته است. با این همه، امروز و در میانه معاملات، حجم عرضه بر تقاضا پیشی گرفت و بخشی از رشد شاخص را از میان برد.

شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۲۱ هزار واحد، معادل ۱.۵۸ درصد رشد کرد و با رسیدن به ارتفاع یک میلیون و ۳۶۶ هزار واحدی به کار خود پایان داد. این، اما در حالی بود که اوج ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در جریان معاملات امروز، یک میلیون و ۳۷۴ هزار واحد بود که در میانه زمان معاملات، با پیشی گرفتن حجم عرضه بر حجم تقاضا، اندکی به سمت پایین هدایت شد.
امروز، اما برای هفتمین روز کاری متوالی، بورس تهران سبزپوش شد و البته، شاخص کل هم وزن نیز مثبت بود. بر این اساس، شاخص کل هم وزن امروز در حالی رشد ۰.۶ درصدی را به ثبت رساند که توالی هفت روزه رشد این شاخص، در چند ماه گذشته و از آغاز فاز اصلاحی در بازار سرمایه ایران بی سابقه بوده است.

مجموع ارزش معاملات در بازار سرمایه هم امروز، بسیار بالاتر از میانگین چندماه اخیر به ثبت رسید. بر این اساس، با معامله حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سهام در بورس و حدود ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام در فرابورس، مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به حدود ۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که با مجموع ارزش معاملات در تابستان قابل مقایسه است.
امروز نماد‌های «فملی»، «شستا» و «کگل» بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند و این در حالی بود که نماد‌های «فولاد»، «فخوز» و «نوری»، بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص بر جای گذاشتند. نماد‌های «شپنا»، «شتران» و «ولپارس» نیز امروز بیشترین حجم تقاضا را به نام خود کلید زدند و در مقابل، نماد‌های «خودرو»، «ثامید» و «وسخراج»، بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند.
 

تداوم خوشبینی‌ها در بازار سرمایه


طی چند روز گذشته، سیگنال‌های مثبت متعددی در مورد احتمال از سرگیری گفتگو‌ها میان ایران و آمریکا بر سر برجام یا موارد دیگر به گوش می‌رسید. از یک سو، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در سخنی صریح گفت که بایدن می‌تواند با سه فرمان اجرایی تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند و از دیگر سو، دست کم دو مقام در اتحادیه اروپا هم سخنان مثبتی در مورد بازگشت آمریکا به برجام بر زبان راندند.

تحولاتی از این دست، نرخ دلار را در کانال ۲۵ هزار تومانی نگاه داشته و این در حالی است که افت بیشتر قیمت اسکناس سبز هم دور از انتظار نیست. این در حالی است که به نظر می‌رسد واگرایی روند تغییرات قیمت دلار و روند تغییرات بازدهی بورس که پیش از این و در زمان مذاکرات هسته‌ای در سال ۱۳۹۲ هم تجربه شده بود، ممکن است اکنون هم برای چند ماه بورس را در مدار صعودی حفظ کند. در این میان، اما تعطیلی دو هفته‌ای بازار طلا و کم فروغ شدن بازار‌هایی همچون بازار ارز و خودرو و از رونق افتادن بازار مسکن به دلایلی همچون تغییرات فصلی، به نظر می‌رسد بازار سرمایه بتواند دست کم تا مدتی پیشتازی خود در بازدهی میان بازار‌های موازی با حفظ کند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: