پیشنهاد کنترل افراد با کد ملی؛
رئیس جمهور گفت: برای تعطیلی هوشمند شهرها تصمیم گرفتیم و هدف اصلی ما این است که انتقال ویروس را کنترل و افراد مبتلا را سریع‌تر شناسایی کنیم و تردد و تجمع را کاهش دهیم.
کد خبر: ۸۴۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵        21 November 2020
 حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: اگر همگی مراعات کنیم، ممکن است تعطیلات دوهفته‌ای به ده روز کاهش یابد.


پیشنهاد کنترل افراد با کد ملی

رئیس جمهور درجلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از پیشنهاد پایش مستمر بیماران کرونایی خبرداد و گفت: در جلسه امروز پیشنهاد شد همه افراد باید کارت ملی یا کارت شناسایی معتبر با کد ملی داشته باشند که فرد مبتلا وارد سیستم حمل ونقل و محل کار شود و انشاالله این کار را دنبال خواهیم کرد.

روحانی افزود: باید تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا و قرارگاه عملیاتی با زبانی که همه متوجه شوند اعلام شود. هیچ راهی به جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دور هم جمع نشدن و کاهش تردد در جامعه نداریم.

وی تاکید کرد: اگر مردم مراعات کنند نیازبه یک ساعت تعطیلی نداریم و امیدوارم مردم با مراعات خود تعطیلات را کوتاه کنند و فوتی‌ها و نگرانی‌ها کاهش یابد. این تعطیلات برای این بود که به مردم بگوییم مسئله ویروس کرونا خیلی جدی است و همه باید مراعات بکنند.

روحانی خاطر نشان کرد: بحث سر تعطیلی نیست که مغازه‌ای بسته بشود، بحث سر این بود که مردم مراعات بکنند، در فاصله‌های اجتماعیی مراعات بکنند، در دورهمی‌ها مراعات کنند و جمع نشوند.

رئیس جمهور اظهار داشت: موضوع ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح در جلسه امروز مطرح شد. قرارشد به نزدیک ۳۰ میلیون نفر برای ۴ ماه صد هزار تومان بلاعوض بدهیم و برای ۱۰ میلیون خانوار یک وام یک میلیون تومانی شبیه وامی که در ابتدای سال پرداخت شود مصوب شده است که ۳۰ ماهه باز پرداخت می‌کنند.
 
روحانی در ادامه اظهاراتش در این ستاد، افزود: با توجه به اینکه مردم دو هفته در خانه می‌مانند و کسب و کارشان تعطیل می‌شود، دولت در حد توان و برای یاری مردم مصوب کرد که تا ۴ ماه آینده، علاوه بر پرداخت ماهانه ۱۰۰ هزار تومان به این افراد که شامل بیش از ۱۰ میلیون خانوار می‌شود، وام یک میلیون تومانی نیز در اختیارشان قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش بر مشارکت همه دستگاه‌ها برای اعمال طرح محدودیت‌های جدید مقابله با همه گیری بیماری کرونا تاکید و اضافه کرد: همه نهاد‌ها اعم از دولتی و غیردولتی باید دست در دست یکدیگر دهیم و این طرح را اجرا کنیم.

روحانی، کمک‌های خیران، محلات، مساجد، سازمان‌های مردم نهاد، هلال احمر و بسیج را برای یاری کردن به مردم به ویژه افرادی که در قرنطینه هستند، ضروری دانست.

رئیس جمهور افزود: همچنین این نهاد‌ها باید برای کمک به کسانی که احساس می‌شود به بیماری کووید ۱۹ مبتلا هستند آنان را به مراکز آزمایش کرونا هدایت کنند.

روحانی گفت: در جلسه امروز اعلام شد که آمار آزمایش‌های تشخیص کرونا از ۲۵ هزار مورد به ۱۰۰ هزار آزمایش سریع افزایش یافته که خبر بسیار خوبی است.

تعداد افراد بستری و آمار مرگ و میر‌ها کاهش می‌یابد

رئیس جمهور افزود: با انجام این آزمایش ها، تعداد مبتلایان از روزانه ۱۲ هزار نفر خیلی بالاتر می‌رود، اما از آن سو، تعداد افراد بستری و آمار مرگ و میر‌ها کاهش می‌یابد.

روحانی تاکید کرد: یگانه راه مهار این بیماری شناسایی سریع بیماران و اقدام بهنگام در درمان آنان است.

رئیس جمهور، اطلاع رسانی بهنگام و شفاف را از دیگر الزامات دانست و افزود: تصمیمات ستاد ملی و قرارگاه مقابله با کرونا و نیز توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان باید زبان روشن و شفاف به مردم توضیح داده شود.

روحانی، اقناع سازی را برای قانع کردن مردم از دیگر ضرورت‌ها برشمرد و گفت: مردم باید قانع شوند که در این شرایط راه دیگری نداریم؛ اگر واکسن یا دارو برای درمان این بیماری وجود داشت می‌توانستیم ارایه کنیم، اما اکنون که چنین امکاناتی نیست راهی جز اجرای دستورالعمل‌های پزشکی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از دورهمی‌ها و کاهش تردد‌ها نیست.

رئیس جمهور افزود: یکی از مصوبات اخیر این بود که تردد شبانه از ساعت ۹ شب ممنوع شود، زیرا بسیاری از همه گیری‌ها ناشی از دورهمی افراد است.
 
روحانی، اقدام صدا و سیما برای تولید و پخش برنامه‌های شاد به منظور غنی کردن اوقات فراغت مردم در مدت حضورشان در خانه‌ها را بسیار مهم دانست.

ادامه تحصیل دانش آموزان در خانه‌ها

رئیس جمهور همچنین اقدام وزارت آموزش و پرورش برای تامین محتوای درسی از طریق فضای مجازی به منظور امکان ادامه تحصیل دانش آموزان در خانه‌ها را از دیگر الزامات برشمرد.

روحانی افزود: مساله پرداخت قبوض مانند پول گاز و یا مشکلاتی که برای چک برای مردم ایجاد می‌شود هم مانند مواردی که در اوایل سال تصویب شد، یک امحالی برای برخی از موارد یک ماهه، دو ماهه، سه ماهه و یا چهارماهه اعلام شده بود که مردم در این مدت با مشکلی روبرو نشوند.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: مردم با مشکلات کمتری این دوران را سپری کنند و مجدد از مردم خواهش می‌کنم اگر همه مردم رعایت کنند نیاز حتی به یک ساعت تعطیلی نداریم.

روحانی افزود: اگر تمام مردم دستورالعمل‌ها را رعایت، دورهمی‌ها را کنار و تجمعات غیرضرور و تردد‌های غیرلازم را کاهش دهند، شرایط سخت کرونایی زودتر پایان می‌یابد، این تعطیلات برای این بود که به مردم بگوییم شرایط سختی است، امیدوارم مردم با رعایت خودشان هم تعطیلات را کوتاه کنند و هم به کاهش انتقال بیماری و فوتی‌ها کمک کنند و در سلامت کامل باشند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: