آسمان خراش ها در یک قدمی ریو؛
رئيس فدراسيون واليبال پس از ماه ها فكر و بررسي در نهايت كواچ را بركنار كرد و جايش را به لوزانو داد. مربي با سابقه آرژانتيني كه متعلق به همان مكتب ولاسكو است و اتفاقا دستيار ولاسكوي بزرگ را هم در اختيار دارد. لوزانو حالا چند ماهي است كه به ايران آمده و شنبه صبح بايد در اولين ديدار رسمي اش، روي نيمكت ايران بنشيند.
کد خبر: ۷۸۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۸        24 May 2016
رئيس فدراسيون واليبال پس از ماه ها فكر و بررسي در نهايت كواچ را بركنار كرد و جايش را به لوزانو داد. مربي با سابقه آرژانتيني كه متعلق به همان مكتب ولاسكو است و اتفاقا دستيار ولاسكوي بزرگ را هم در اختيار دارد. لوزانو حالا چند ماهي است كه به ايران آمده و شنبه صبح بايد در اولين ديدار رسمي اش، روي نيمكت ايران بنشيند. آن هم در رقابت هاي انتخابي المپيك ريو!
زمانی برای تحقق رويای پنجاه ساله واليبال/ توكيو اين بار جواز المپيك می دهد؟
سرویس ورزشی فردا: چهار سالي مي شود كه واليبال ايران ميدان هاي جهاني را يكي يكي تجربه مي كند. جام جهاني، ليگ جهاني، رقابت هاي قهرماني جهان و حتي جام قهرمانان قاره ها، تمامي تورنمنت هاي مطرح دنياست كه تيم ايران در آن ها شركت كرده و حتي خودش را هم به عنوان مدعي مطرح كرده. با اين حال در تمام اين سال ها، تمام موفقيت ها زير سايه ناكامي صعود به المپيك داشته و دارد. امروز دوباره زمان اين رسيده كه بهترين تيم تاريخ واليبال ايران، شانس خود براي المپيكي شدن را يك بار ديگر امتحان كند.
 
داستان رقابت هاي انتخابي المپيك براي واليبال ايران از سال 2004 شروع شد. تيم ايران در آن دوره با اينكه هنوز در سطح آسيا هم به قهرماني نرسيد، تا يك قدمي كسب سهميه رفت اما در نهايت با وجود پيروزي برابر استراليا، اين تيم را بالاتر از خود ديد و سهميه را از دست داد.
 
در رقابت هاي انتخابي پكن نتيجه خيلي ضعيف تر بود. تيم ايران با هدايت زوران گائيچ به كسب سهميه اميدوار بود. آن هم با تيمي كه در حال پوست انداختن بود اما در نهايت پنج باخت و تنها دو پيروزي، تيم ايران را در رده ششم قرار داد تا حسرت المپيكي مان 44 ساله شود.
 
واليبال ايران بيشترين اميد را براي المپيكي شدن در رقابت هاي انتخابي لندن داشت. تيم ايران با هدايت ولاسكو، در اخرين دوره رقابت هاي قهرماني آسيا قهرمان شده بود و از همان ابتداي بازي ها شانس اول المپيكي شدن بود. تا بازي برابر استراليا هم همه چيز خوب بود و ست اول آن بازي هم به راحتي به تيم ايران رسيد، با اين حال از ست دوم آن بازي همه چيز بهم ريخت و روياي المپيكي ايران در سه ست پياپي از بين رفت.
 
آن رقابت ها تنها ناكامي ولاسكوي بزرگ بود كه حسرت المپيكي شدن واليبال را 52 ساله كرد و مجبورمان كرد 4 سال ديگر براي بازي در رويداد بزرگ المپيك منتظر بمانيم.
 
از لندن تا ريو
 
واليبال ايران پس از ناكامي در صعود به لندن، رشد موشكي را آغاز كرد. چند ماه بعد توانستيم جواز حضور در ليگ جهاني را بدست بياوريم. حضور در ليگ جهاني و بازي هاي درخشان برابر تيم هاي خوب دنيا جايگاهمان در اين رقابت ها را مستحكم تر كرد. سال 2013 يك بار ديگر قهرمان آسيا شديم و ديگر براي همه ثابت شد كه ايران قدرت بلامنازع واليبال آسياست.
 
تيم ايران در حضور بعدي خود در ليگ جهاني در كمال ناباوري با مربي گري كواچ جوان كه جايگزين ولاسكو شده بود روي سكو چهارم قرار گرفت. همان سال رفتيم و در رقابت هاي جهاني ششم دنيا شديم و كم كم زمزمه هايي شنيده شد كه فدراسيون واليبال دارد به سكوي المپيك فكر مي كند! آن هم در شرايطي كه هنوز المپيكي نشده بوديم.
 
نمايش ضعيف كواچ و شاگردانش در نخستين رقابت هاي كسب سهميه يعني جام جهاني، نگراني ها را دوباره به اردوي واليبال بازگرداند. همه ترسيدند كه مبادا ماجراي دوره گذشته تكرار شود و تيم ايران در اين دوره هم دستش از بيليت المپيك كوتاه بماند.
 
ورود يك مربي بزرگ ديگر به واليبال ايران
 
رئيس فدراسيون واليبال پس از ماه ها فكر و بررسي در نهايت كواچ را بركنار كرد و جايش را به لوزانو داد. مربي با سابقه آرژانتيني كه متعلق به همان مكتب ولاسكو است و اتفاقا دستيار ولاسكوي بزرگ را هم در اختيار دارد. لوزانو حالا چند ماهي است كه به ايران آمده و شنبه صبح بايد در اولين ديدار رسمي اش، روي نيمكت ايران بنشيند. آن هم در رقابت هاي انتخابي المپيك ريو!
 
سيچلو از آغاز سال تمريناتش را آغاز كرده و لوزانو هم از نيمه دوم فرورين به تيم ملحق شده. يعني دو ماه زمان در اختيار تيم ايران بوده تا نخستين ساعات شنبه به وقت تهران، برابر مهمترين رقيب خود در راه صعود به ريو قرار بگيرد.
 
تيم ايران در رقابت هاي انتخابي المپيك ريو با تيم هاي لهستان، فرانسه، استراليا، ژاپن، ونزوئلا، چين و كانادا همگروه است.
 
 تيم ايران با چه نتيجه اي المپيكي مي شود؟
 
از ميان هشت تيم حاضر در اين رقابت ها، چهار تيم المپيكي مي شوند. چهار تيمي كه سه سهميه اش به سه اول و سوم مي رسد و آن يك سهميه هم به بهترين تيم آسيايي. يعني شانس ما براي المپيكي شدن در اين رقابت ها بيش از 50 درصد است. ما براي المپيكي شدن يا بايد روي يكي از سكو هاي اول تا سوم بايستيم و يا بهترين عنوان را در بين تيم هاي آسيايي بدست بياوريم.
 
كاري كه با توجه به عملكرد و جايگاه واليبال ايران در سال هاي اخير، به هيچ وجه دشوار به نظر نمي رسد. همه چيز نشان مي دهد كه واليبال ايران در اين دوره محكوم به صعود به المپيك است. حتي با وجود فرانسه (  قهرمان ليگ جهاني) و لهستان (قهرمان جهان). چرا كه اگر از همين حالا خودمان را برابر اين دو تيم هم بازنده بدانيم، باز هم دو سهميه ديگر باقي مي ماند كه قطعا يك
ي از آن ها بايد به تيم ايران برسد.
 
شاگردان لوزانو در نخستين ديدار خود، بايد مهم ترين و حساس ترين ديدار را برگزار كند. آن هم برابر تيمي كه چندين بار شانس المپيكي شدن را از ما گرفته و حالا هم اصلي ترين رقيب ماست.
 
تيم ايران ساعت پنج و نيم صبح بايد در نخستين ديدار خود در رقابت هاي انتخابي ريو برابر استراليا قرار بگيرد. ديداري كه يك برد قاطع در آن مي تواند مسير صعود ايران را تا حدود زيادي هموار كند.
برچسب ها: والیبال ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: