عضو شورای عالی بورس از دلایل تاخیر عرضه سهام دولت در ۴ پالایشگاه (ETF) توضیحاتی را ارائه کرد.
کد خبر: ۷۶۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴        01 July 2020
حسین سلاح ورزی عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال که مزایا و معایب تشکیل بورس املاک و مستغلات چیست، اظهار کرد: در همه بازار‌های سرمایه جهان اعم از معمولی یا پیشرفته علاوه بر بازار‌های سهام، بازار‌های کالایی و انرژی، بازاری دیگر هم تحت عنوان املاک و مستغلات وجود دارد.

عضو شورای عالی بورس افزود: به نظر می‌رسد عرضه و تقاضا املاک و مستغلات در بازار بورس می‌تواند در جهت بهبود و تعادل این بخش از بازار اقتصادی کمک کند. باتوجه به شفافیتی که در بازار سرمایه دیده می‌شود در صورت راه افتادن بورس املاک و مستغلات ما می‌توانیم شاهد معاملات شفاف و رقابتی در این بخش از بازار اقتصادی باشیم.

او تاکید کرد: در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد از آنجایی که خیلی از دستگاه ها، نهاد‌های دولتی، شرکت‌های عمومی و حتی بخش خصوصی هم املاکی را در دست دارند و می‌خواهند این‌ها را به فروش برسانند به نظر می‌رسد که این امر می‌تواند با در نظر گرفتن یک ساز و کار نظام‌مند به درستی صورت گیرد.


برنامه ویژه‌ی وزارت اقتصاد برای عرضه‌ی ETF پتروشیمی‌ها در بازار
سلاح ورزی در پاسخ به این سوال که هم اکنون روند عرضه سهام‌های ETF در بازار بورس چه گونه است؟ بیان کرد: در مرحله اول عرضه صندوق‌های قابل معامله نتیجه خوبی را به دنبال نداشت به همین علت دولت تدبیری را اندیشید که روند معاملات بهتر شود. در ادامه باید اشاره کرد مجموع سهام شرکت‌های دولتی که در حال حاضر دولت آن را در بازار بورس عرضه می‌کند به نحوی است که همه‌ی افراد می‌توانند در آن سرمایه گذاری کنند.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: انتقادی که به این نوع از عرضه سهام از اول وارد شد این مسئله بود که باید دولت هم زمان با فروش این سهام‌ها مدیریت آن‌ها را واگذار می‌کرد. ما امیدوار هستیم که طبق گفته‌های دولت این واگذاری‌ها تا سال دیگر صورت گیرد.

او در پاسخ به این سوال که علت تاخیر در عرضه‌ی سهام‌های ETF شرکت‌های پتروشیمی در بازار سهام چیست؟ تصریح کرد: این امر علت خاصی داشته باشد تنها دلیل می‌تواند طی کردن مراحل اداری باشد، اما باتوجه به اطلاعاتی که به دستم رسیده است وزارت اقتصاد در خصوص عرضه این سهام پتروشیمی‌ها برنامه‌ی مخصوصی را ترتیب داده است.


 
 
 
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: