وزیر نیرو عمده‌ترین مشکل اصلی استان را مسدود بودن راه‌های مواصلاتی دانست و گفت: بیش از ۲۷۰ اکیپ از امکانات استان و استان‌های معین و مجاور فراهم‌شده تا با باز شدن راه‌ها و معابر، امکان خدمت‌رسانی به مردم سرعت گیرد.
کد خبر: ۶۹۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲        13 February 2020
رضا اردکانیان صبح پنج شنبه در جمع خبرنگاران در سالن اجتماعات استانداری گیلان با اشاره به وضعیت استان گیلان اظهار کرد: وضعیت استان رو به ثبات بوده و با توجه به وضعیت هوا و تلاش راهداری در باز کردن معابر، مشکلات یکی پس از دیگری در حال برطرف شدن بوده و وضعیت رو به بهبود است.  

وی با اشاره به وضعیت قطعی برق مشترکین شهری و روستایی استان گیلان گفت: بیش از ۲۷۰ اکیپ از امکانات استان و استان‌های معین و مجاور فراهم‌شده تا با باز شدن راه‌ها و معابر، امکان خدمت‌رسانی به مردم سرعت گیرد.  

وزیر نیرو برف امسال را برفی سنگین دانست و افزود: امسال در چهار شبانه‌روز از شنبه تا سه‌شنبه، چهار و ۶ دهم میلی‌متر افزایش بارش در کشور ثبت شد که این میزان بارش در استان گیلان ۲۷ برابر متوسط کشور بوده و ۱۴ هزار کیلومترمربع میزان سطح پوشش برف در گیلان را به خود اختصاص داده است.  

اردکانیان با تأکید بر لزوم آمادگی دستگاه‌ها و اصحاب رسانه برای مواجهه با چنین پدیده‌هایی خاطرنشان کرد: به چنین شرایطی، شرایط حَدی می‌گویند لذا بالا بردن آمادگی لازم برای برخورد با چنین شرایط جوی لازم و ضروری است.  

وی با مقایسه برف امسال گیلان با برف سنگین گذشته این استان بیان کرد: در تلاش هستیم که تا پایان امروز بتوانیم بخش قابل‌توجهی از مشکل مشترکین برق و آب را برطرف کنیم.

اردکانیان با بیان اینکه تلاش برای برطرف کردن مشکل آب ۱۵ درصد از مشترکین شهری و  ۳۰ درصد از مشترکین روستایی ادامه دارد، تصریح کرد: تلاش‌های خوبی در سطح استان با همکاری استان‌های معین و هم‌جوار صورت گرفته که این میزان تعامل در حوادث بحرانی در دنیا کمتر دیده می‌شود.

وزیر نیرو عمده‌ترین مشکل اصلی استان را مسدود بودن راه‌های مواصلاتی دانست و افزود: مشکلات ناشی از حوادث در همه جای دنیا وجود دارد مثلاً در دو طوفان بزرگ اروپا و آمریکای شمالی، ۳۰۰ هزار نفر دچار قطع برق شدند که حل آن  بین ۶ و ۹ روز طول کشید.

وی برگرداندن به شرایط عادی ۲۵۰ هزار مشترکی که با قطع برق مواجه‌شدن و باز کردن راه‌ها و معابر را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت، برای حل مشکلات پیش‌آمده در استان دانست و گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و فرسودگی سیم‌ها و اتصالات، شبکه توزیع برق استان نیازمند سرمایه گزاری جدی است.

وی با تأکید بر لزوم توجه به روابط و رعایت ضوابط مقررات و دستورالعمل‌های موجود بیان کرد: صرفه‌جویی در منابع زیست‌محیطی و انرژی، یکی از موضوعات مهمی است که همواره هم‌وطنان عزیز می‌توانند با رعایت آن میزان تاب‌آوری جامعه در برابر مشکلات را بیشتر کنند.

وزیر نیرو افزایش آگاهی عمومی و آمادگی جامعه برای مقابله با شرایط بحران ناشی از برف و باران را مهم برشمرد و افزود: ارائه اطلاعات درست، موجب بالا رفتن سطح آگاهی جامعه شده ازاین‌رو، آمادگی لازم برای مقابله با بحران در شرایط مختلف افزایش میابد.

وی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی‌های مناسب در سیستم مدیریتی کشور برای مقابله بر شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران و پدیده‌های طبیعی گفت: وسعت پوشش برف در استان گیلان حدود ۱۴ هزار کیلومتر بوده که باعث بروز وضعیت بحرانی شده است.

اردکانیان با اشاره به اهمیت توجه به ضوابط و مقررات و دستورالعمل‌های صرفه‌جویی در منابع زیست‌محیطی و انرژی تصریح کرد: با توجه تغییرات جوی و سرمای شدید، باید بتوانیم از مصرف روزانه گاز که حدود شش‌صد میلیون مترمکعب در کشور است، کاهش ۱۰ درصدی مصرف خانگی  داشته باشیم تا میزان صرفه‌جویی در کشور افزایش یابد.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: