وزارت امور خارجه و دفاع روسیه و همچنین سخنگوی کرملین، سخنان دیروز "اردوغان" درباره اینکه گویا نیروهای دولتی سوریه و نظامیان روسی به مردم غیرنظامی در منطقه ادلب حمله می‌کنند را تکذیب و این ادعا را مغایر با واقعیت خواندند.
کد خبر: ۶۹۹۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵        13 February 2020
 خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که طرف روسی ادعا‌های مقامات آنکارا مبنی بر حملات روسیه به غیرنظامیان در استان ادلب سوریه را به شدت رد می‌کند.

زاخارووا در واکنش به سخنان روز گذشته "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهوری ترکیه در این باره که گویا بیتشر حملات نیرو‌های دولتی سوریه و ارتش روسیه به غیرنظامیان در استان ادلب صورت می‌گیرد، تاکید کرد: «ما چنین ادعا‌هایی را نمی‌پذیریم و مواضع خود را بطور علنی بیان می‌کنیم.»

به گفته وی، هر یک از طرفین تفسیر‌های متفاوتی در رابطه با اوضاع کنونی در منطقه ادلب دارند، برای همین هم رایزنی‌هایی میان نمایندگان دو کشور صورت می‌گیرد تا به نقطه اشتراکی در این باره دست یافته شود.

در عین حال، "دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز پیش از این در پاسخ به اظهارات اردوغان مبنی بر اینکه گویا مسکو و دمشق به مردم غیرنظامی در استان ادلب سوریه حمله می‌کنند، تأکید کرد که طرف روسی همچنان به توافق نامه سوچی پایبند است و تلاش خود را برای حل و فصل اوضاع انجام می‌دهد.

بر اساس اطلاعات کرملین،  روسای جمهوری روسیه و ترکیه، روز چهارشنبه بار دیگر طی گفت‌وگویی تلفنی، وخامت اوضاع کنونی در منطقه ادلب سوریه را مورد بررسی قرار دادند.

وزارت دفاع روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ادعای طرف ترکیه‌ای درباره حمله نظامیان روسی به غیرنظامیان در منطقه کاهش تنش ادلب، با واقعیت مطابقت ندارد.

در این بیانیه تاکید شده است: «نیرو‌های نظامی روسیه و کارکنان مرکز آشتی طرفین متخاصم در منطقه کاهش تنش ادلب با رعایت کامل توافقات صورت گرفته در اکتبر سال ۲۰۱۹ در سوچی بین روسای جمهور روسیه و ترکیه عمل می‌کنند و اقدامات آن‌ها در جهت دفاع از صلح و تامین امنیت مردم سوریه است.»

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که دلیل واقعی تشدید درگیری‌های نظامی در منطقه ادلب، در حقیقت عدم تحقق تعهدات ترکیه به جدا کردن گروه‌های مخالف میانه‌رو از تروریست‌های "هیئت التحریرالشام" (یا همان جبهه النصره سابق) است که این منطق را پر کرده‌اند.

در اوایل روز گذشته، چهارشنبه، رئیس جمهوری ترکیه نیرو‌های دولتی سوریه و نظامیان روسیه را متهم کرد که به غیرنظامیان در استان ادلب حمله کرده‌اند.  وی مدعی شد، بیشتر حملات نیرو‌های نظامی روسی و سوری، نه علیه تروریست‌ها، بلکه علیه مردم غیرنظامی انجام می‌شود.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: