ادامه مقاومت رئیس جمهور آمریکا در برابر تصمیمات سنا؛
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از مجلس سنای این کشور خواست به محدود شدن اختیارات ریاست جمهوری در مورد جنگ با ایران رای ندهد.
کد خبر: ۶۹۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶        13 February 2020

 رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۳ بهمن درباره تصویب طرحی که اختیارات او را در زمینه جنگ با ایران محدود می‌کند به سنای آمریکا هشدار داد. دونالد ترامپ در توئیت‌هایی نوشته است که این حرکت سنا «علامت بدی» به ایران می‌فرستد و به تهران اجازه می‌دهد که بدون ترس از مجازات دست به اقدام بزند.

او نوشته است: «برای امنیت کشورمان بسیار حائز اهمیت است که سنای ایالات متحده به طرح اختیارات جنگی درباره ایران رای ندهد. ما در ارتباط با ایران خوب پیش می‌رویم و زمان آن نیست که از خود ضعف نشان بدهیم».

به ادعای ترامپ، «آمریکایی‌ها کاملا از حمله ما به [قاسم]سلیمانی حمایت می‌کنند. اگر دست من بسته باشد، ایران میدانی باز خواهد داشت. این اقدام پیام بدی می‌فرستد».

مجلس سنای آمریکا قرار است به زودی در مورد طرحی رای گیری کند که به موجب آن، رئیس جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران را بدون اجازه کنگره نخواهد داشت.

روز چهارشنبه گزارش شد که سنا درحال پیش بردن این مصوبه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز هشت سناتور جمهوری خواه در حمایت از قطعنامه اختیارات جنگ به دمکرات‌ها پیوسته اند.

این قطعنامه آقای ترامپ را ملزم خواهد کرد نیرو‌های آمریکایی را درگیر نبرد با ایران نکند، مگر آنکه کنگره ابتدا اعلان جنگ کرده یا مجوز مشخصی را برای استفاده از قوه نظامی تصویب کرده باشد.

طرح اولیه با ۵۱ رای در مقابل ۴۵ رای برای حرکت به سوی رای نهایی تصویب شد.

سناتور ارشد جمهوری خواه میچ مکانل در مخالفت گفت که این قطعنامه مغایر "قانون اختیارات جنگ" است، چون هدف آن قانون جلوگیری از استقرار هزاران سرباز برای نبرد‌های طولانی مدت بدون مجوز کنگره است.

در مقابل سناتور دمکرات تیم کین گفت: "وقتی برای حمایت از حاکمیت قانون بلند می‌شویم، پیام ضعف نمی‌فرستیم. "

او افزود: "پیام ما نشانه قدرت است و به خصوص برای مردمی که در خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند پیامی دارد...، چون آن‌ها هم به دنبال حاکمیت قانون هستند. "

دو هفته پیش، مجلس نمایندگان آمریکا به محدود شدن اختیارات رئیس جمهور برای آغاز جنگ رای داده بود. در صورتی که چنین محدودیتی در مجلس سنا نیز به تصویب برسد، آقای ترامپ برای شروع جنگ علیه ایران نیازمند تایید دو مجلس خواهد بود.
 
منابع: بی بی سی / رادیو اروپای آزاد / رویترز
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: