کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران در گفتگو با پارسینه:
کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: فکر نمی‌کنم اسکوچیچ بتواند با تیم ملی در آسیا به موفقیت برسد؛ ضمن اینکه بعد از ناکامی هم پاسخگوی نتایج نخواهد بود.
کد خبر: ۶۹۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶        10 February 2020
به گزارش پارسینه؛ اسکوچیچ، چهل و هفتمین مربی تاریخ تیم ملی است. بعد از جدایی مارک ویلموتس از تیم ملی، فدراسیون فوتبال، با مربیان زیادی وارد مذاکره شد و در آخر هم با دراگان اسکوچیچ کروات به توافق رسید.

هیچ‌کس ویلموتس را به خاطر ندارد

گویا همه اهالی فوتبال، ویلموتس را فراموش کرده‌اند و همه از میراث هشت‌ساله کی روش صحبت می‌کنند که حالا به دست اسکوچیچ ۵۱ ساله افتاده است. مارک ویلموتس که قرار بود تغییری در فوتبال ایران به وجود بیاورد بعد از تأخیر در پرداخت دستمزدش قراردادش با فدراسیون فوتبال ایران را فسخ کرد و راهی بلژیک شد. او حالا از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرده و خواستار غرامت ۶ میلیون یورویی شده است. اگر او بتواند فدراسیون ایران را محکوم کند، بزرگ‌ترین غرامت تاریخ فوتبال ایران خواهد شد که فدراسیون فوتبال پرداخت کرده است. اتفاقی که می‌تواند روند آماده‌سازی تیم ملی را با خطری جدی روبه‌رو کند و حساب بانکی فدراسیون فوتبال ایران را هم بدون پول. هرچند مدیران فوتبال ایران اصرار دارند که او نمی‌تواند در این دادگاه به پیروزی برسد، اما فکر محکومیت فدراسیون در فیفا باعث ترس و دلهره اهالی فوتبال شده است.

فقط مربی ایرانی می‌خواهیم

بعد از جدایی مارک ویلموتس، استراماچونی و کالدرون مربیان استقلال و پرسپولیس هم به دلیل پرداخت نشدن دستمزدشان از این ۲ باشگاه تهرانی جدا شدند تا مشخص شود که وضعیت بد اقتصادی روی فوتبال ایران هم تأثیر گذاشته است. فرهاد مجیدی و یحیی گل محمدی، هدایت سرخابی‌ها را به عهده گرفتند و فدراسیون فوتبال هم اعلام کرد که گزینه نهایی این فدراسیون برای جانشینی ویلموتس، یک مربی ایرانی است. علی دایی و امیر قلعه‌نویی هم مهم‌ترین گزینه فدراسیون برای هدایت تیم ملی بودند. هرچند فدراسیون فوتبال مذاکراتی هم با برانکو مربی سابق سرخ‌های پایتخت انجام داد، اما در آخر به نتیجه نرسید و دایی و قلعه نوعی مهم‌ترین گزینه فدراسیون شدند. زمان برای تیم ملی فوتبال ایران می‌گذشت، اما فدراسیون گویا قصد نداشت مربی مدنظرش را انتخاب کند. هرروز خبر‌های متناقضی از فدراسیون به گوش می‌رسد و رسانه یک روز علی دایی را مربی بعدی تیم ملی اعلام می‌کردند و روز دیگر امیر قلعه‌نویی. در این میان، اما با مخالفت باشگاه فولاد مبارکه سپاهان با جدایی قلعه‌نویی، انتخاب او هم برای تیم ملی منتفی شد. وحید هاشمیان حالا نزدیک‌ترین گزینه به نیمکت تیم ملی بود که یک‌باره اسکوچیچ به عنوان مربی جدید تیم ملی انتخاب شد.

موفقیت اسکوچیچ در ایران

ملوان، باشگاهی بود که دراگان اسکوچیچ را به فوتبال ایران معرفی کرد. او به ملوان آمد و توانست شرایط این تیم را بهبود ببخشد. ملوان با اسکوچیچ بازی‌های خوبی از خودش به نمایش می‌گذاشت و همین موضوع باعث شد تا تیم‌های ایرانی به دنبال همکاری با او باشند. در این بین، اما فولاد خوزستان توانست گوی رقابت از باشگاه‌های فوتبال ایران برباید و با او قرارداد امضا کند. اسکوچیچ، اما موفقیت چندانی در فولاد نداشت. بعد از جدایی از فولاد، او به خونه به خونه بابل پیوست و، اما شرایط بد مدیریتی باعث جدایی این مربی از خونه به خونه شد. با آغاز لیگ نوزدهم، اسکوچیچ هم با صنعت نفت آبادان به توافق رسید.

نتایج خیره‌کننده اسکوچیچ در صنعت نفت باعث شد تا بعد از رفتن استراماچونی، باشگاه استقلال تلاش کند تا با این مربی به توافق برسد. هرچند استقلال در این امر موفق نشد، اما فدراسیون فوتبال هم پشت پرده مذاکراتی با اسکوچیچ داشت و در آخر هم موفق شد او را جانشین ویلموتس کند. این مربی کروات، حضور در تیم میل فوتبال ایران را بزرگ‌ترین دستاورد دوران مربیگری خودش می‌داند و امیدوار است که بتواند نتایج خوبی کسب کند. هرچند که اهالی فوتبال ایران چندان از این انتخاب راضی نیستند و عقیده دارند، او در حد تیم ملی فوتبال ایران نیست و بهتر بود فدراسیون فوتبال، یک مربی ایرانی را برای هدایت تیم ملی انتخاب می‌کرد.

محمد پنجعلی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران در گفتگو با پارسینه، درباره انتخاب اسکوچیچ به عنوان مربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: تیم ملی زمان چندانی در اختیار نداشت و فدراسیون باید مربی تیم ملی را انتخاب می‌کرد. حالا خیلی فرق نمی‌کند که اسکوچیچ مربی تیم ملی باشد یا علی دایی و امیر قلعه‌نویی. متأسفانه فدراسیون زمان را از دست داد.

او در پاسخ به این سؤال که مربی ایرانی بیشتر می‌توانست به تیم ملی کمک کند، یا مربی خارجی؟ گفت: فکر می‌کنم بهتر بود یک مربی ایرانی را به عنوان مربی تیم ملی انتخاب می‌کردیم. وقتی تیم زمان زیادی در اختیار ندارد، بهتر است فردی به عنوان مربی انتخاب شود که آشنایی بیشتری با بازیکنان و فوتبال ایران داشته باشد. امیر قلعه‌نویی و علی دایی، توانایی زیادی دارند و دانش فنی پایین‌تری از اسکوچیچ هم ندارند. ضمن اینکه به خوبی بازیکنان فوتبال ایران را می‌شناسند و همین شناخت می‌توانست به موفقیت تیم ملی کمک کند.

او در ادامه گفت: فکر نمی‌کنم اسکوچیچ بتواند با تیم ملی در آسیا به موفقیت برسد. ضمن اینکه بعد از ناکامی هم پاسخگوی نتایج نخواهد بود. به دلیل اینکه خیلی دیر به تیم ملی فوتبال ایران اضافه‌شده است می‌تواند نتیجه نگرفتن تیم ملی را به گردن همین کمبود وقت بیندازد. نتیجه هم بگیرد که دیگر نمی‌شود او را کنترل کرد.

این بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران در ادامه گفت: اسکوچیچ به عنوان مربی تیم ملی انتخاب‌شده است و تنها کاری که باید انجام دهد این است که هرچه سریع‌تر اردو‌های تیم ملی را برگزار کند و برنامه‌های خودش را هم اعلام کند. نباید بیشتر از این زمان را از دست بدهیم و هرچه سریع‌تر باید خودمان را برای دور برگشت رقابت‌های مقدماتی جام جهانی آماده کنیم. حریفان ایران مشغول برگزاری اردو‌های تدارکاتی هستند و ما هم باید برنامه آماده‌سازی خودمان را آغاز کنیم.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: