تعیین ضرب الاجل آنکارا برای دمشق؛
یک مقام ارشد ترکیه با اشاره به اعزام گسترده نیروی نظامی به منطقه ادلب در شمال غرب سوریه گفت که «همه گزینه‌ها روی میز است.»
کد خبر: ۶۹۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳        09 February 2020
 به نقل از رویترز، حمله گسترده ارتش سوریه برای آزادسازی آخرین سنگر مهم مخالفان و تروریست‌ها موجب شده است بیش از نیم میلیون نفر خانه هایشان را به سمت مرز ترکیه ترک کنند.

ترکیه که در حال حاضر میزبان نزدیک به ۳.۶ میلیون پناهنده سوری است می‌گوید نمی‌تواند تعداد بیشتری را جذب کند و از دمشق خواسته است تا پایان ماه جاری میلادی عملیات خود را متوقف کند، در غیر این صورت با اقدام ترکیه مواجه می‌شود.

آنکارا برای تقویت مواضع خود کاروان‌های بزرگی از ادوات نظامی شامل تانک و نفربر به داخل خاک سوریه وارد کرده است. چندین پست دیدبانی این کشور در ادلب در حال حاضر در محاصره ارتش سوریه قرار دارند.

مقام ارشد ترکیه‌ای که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: «در هفته‌های اخیر نیرو‌ها و تجهیزات نظامی حمایتی قابل توجهی به منطقه ادلب سوریه اعزام شده اند.»

او گفت: روز شنبه سیصد خودروی زرهی وارد ادلب شده اند و مجموع آن‌ها در ماه جاری میلادی به ۱۰۰۰ دستگاه می‌رسد. او از ارائه آمار دقیق درباره تعداد نیرو‌های جدیدی که مستقر شده اند خودداری کرد، اما آن را «برجسته» خواند.

این مقام ترکیه‌ای گفت: «نقاط دیدبانی به طور کامل تقویت شده اند. جبهه ادلب مستحکم شده است.»

«دیدبان حقوق بشر سوریه» که در لندن مستقر است می‌گوید ۱۲۴۰ خودرو همراه با ۵۰۰۰ سرباز ارتش ترکیه در هفته گذشته وارد ادلب شده اند.

دوشنبه هفته گذشته در گلوله باران ارتش سوریه، هشت سرباز ترکیه کشته شدند. این امر موجب شد تا ترکیه از روسیه بخواهد از پاسخ تلافی جویانه این کشور جلوگیری نکند.

مقام ترکیه‌ای گفت: «رژیم [سوریه]با پشتیبانی روسیه تمام توافقات و قرارداد‌ها را نقض کردند. ما برای هر رخدادی آماده ایم. در واقع، تمام گزینه‌های روی میز هستند.»

او البته گفتگو‌ها با مقامات روسیه را که روز شنبه در آنکارا برگزار شد مثبت توصیف کرد. دو طرف قرار است در هفته جاری بار دیگر با هم دیدار کنند.

ارتش سوریه امروز، یکشنبه، اعلام کرد بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع از خاک کشور را آزاد کرده، کنترل ده‌ها شهر و روستا را در روز‌های اخیر در اختیار گرفته، و به مبارزه ادامه خواهد داد.

آنکارا از مسکو خواسته است تا تهاجم ادلب را متوقف کند. ارتش سوریه اکنون به ۱۶ کیلومتری شهر ادلب که دارای بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت است، رسیده است.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، روز یکشنبه گفت: ارتش سوریه باید به سرعت متوقف شود. او در گفتگویی با روزنامه حریت گفت: «اگر نیرو‌های رژیم تا آخر فوریه (۵ اسفند) عقب نشینی نکنند، اقدام خواهیم کرد.»

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید نیرو‌های بشار اسد در جبهه شرقی ادلب تمام بزرگراه کلیدی «ام ۵» را به جز تنها ۲ کیلومتر از آن در اختیار گرفته اند. «ام ۵» بزرگراه اصلی شمال به جنوب سوریه است است که شهر‌های حلب و دمشق را به یکدیگر متصل می‌کند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: