به نقل از مقامات آمریکایی؛
مقامات آمریکایی گفته اند اطلاعات تازه جمع آوری شده نشان می‌دهد تهدید بالقوه‌ای از سوی ایران علیه منافع و نیرو‌های آمریکایی در خاورمیانه وجود دارد.
کد خبر: ۶۶۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹        04 December 2019

سی‌ان‌ان: اطلاعات تازه‌ای از تهدید بالقوه ایران علیه نیروهای آمریکایی به دست آمده است
 
خبرگزاری سی‌ان‌ان در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد اطلاعات تازه نشان دهنده تهدید بالقوه ایران علیه نیرو‌ها و منافع آمریکا در خاورمیانه است.

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام دولتی آمریکا نوشت «در چند هفته گذشته اطلاعات محکمی [درباره تهدیدات از جانب ایران] وجود داشته است.»

یک مقام رسمی دیگر گفته است این اطلاعات در ماه نوامبر (ماه میلادی گذشته) از سوی آژانس‌های نظامی و اطلاعاتی جمع آوری شده اند.

این مقامات نگفته اند اطلاعات مورد ادعای آن‌ها به چه صورتی است، اما یکی از آن‌ها گفته است در چند هفته گذشته نیرو‌ها و تجهیزات ایرانی تحرکاتی داشته اند که ایالات متحده نگران است برای یک حمله بالقوه، در صورت صدور دستور از سوی نظام ایران، به کار گرفته شوند. مشخص نیست که این تهدید از سوی دولت مرکزی ایران است یا سپاه پاسداران.

فرمانده عملیات‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه اخیرا هشدار داده بود که ایالات متحده انتظار دارد ایران در واکنش به تحریم‌ها و فشار‌های این کشور، اقداماتی انجام دهد.

ژنرال کنت مک کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده، گفته بود: «اگر به سه یا چهار ماه گذشته نگاه کنیم من انتظار آن را دارم. این امکان وجود دارد که آن‌ها کاری غیرمسئولانه انجام دهند. ممکن است به همسایگان خود ضربه بزنند. انتخاب اقداماتی در حوزه نظامی در بلندمدت برای آن‌ها مفید نخواهد بود. این پیامی است که تلاش می‌کنیم برسانیم.»

همزمان با تعطیلات روز شکرگزاری، پنتاگون به ناو «یواس‌اس آبراهام لینکولن» اجازه داد تا وارد خلیج فارس شده و در بحرین پهلو بگیرد. با این وجود مقامات آمریکایی می‌گویند که اقدامات پیشگیرانه‌ای با توجه به تهدیدات ایران صورت گرفته بود، هرچند نگفته اند این اقدامات چه بوده است.

مقامات آمریکایی گفته اند اطلاعات تازه آن‌ها به عنوان بخشی از نظارت مستمر این کشور انجام شده و ارتباطی با نگرانی‌های سیاسی درباره استیضاح دونالد ترامپ ندارد. این اطلاعات از طریق کانال‌های حرفه‌ای نظامی و اطلاعات انتقال داده شده و مشخص نیست که ترامپ در جریان جزئیات آن قرار دارد یا خیر.

همچنین برای آمریکایی‌ها مشخص نیست که ناآرامی‌های جاری داخل ایران نقشی در تصمیم گیری‌های تهران خواهد داشت یا خیر.

ربکا رباریش، سخنگوی پنتاگون، بدون آن که درباره اطلاعات تازه به دست آمده اظهارنظری کند به سی ان ان گفت: «ما از نزدیک به نظارت بر فعالیت‌های رژیم ایران، نظامیان آن و گروه‌های مورد حمایتش ادامه خواهیم داد و در صورت نیاز به خوبی برای دفاع از نیرو‌ها و منافع آمریکا آماده ایم.»

چند هفته پیش مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، به خبرنگاران گفت: دولت از کاهش اقدامات آشکار ایران در منطقه استقبال می‌کند و می‌خواهد این پیام را برساند که «مسیر رو به جلو از دیپلماسی می‌گذرد»، اما ارتش هم در صورت نیاز آماده است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: