محمود جام ساز اقتصاددان در گفتگو با پارسینه:
محمود جام ساز مشکل اقتصاد چیزی جز این نیست که تصمیم‌های اقتصادی توسط تصمیم‌گیرانی گرفته شده و به مرحله اجرایی می‌رسند که سواد و اطلاعات لازم این حوزه مهم را ندارند، دانست.
کد خبر: ۶۶۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸        04 December 2019

محمود جام ساز در گفتگو با پارسینه اظهار داشت: فساد افیون جامعه است و متاسفانه در ایران به طور کاملا پررنگی خودنمایی می‌کند. به همین دلیل این روزها شاهد این هستیم که لایه‌های مختلف اقتصادی دچار این پدیده مذموم شده‌اند.

این اقتصاددان در ادامه صحبت‌هایش گفت: ایران در رابطه با نظام بین‌الملل چالش‌ هایی جدی‌ ای را دارد و به همین دلیل تهدید تحریم برای کشور ما همیشگی است که قطعا مانع‌های زیادی را پیش روی اهداف اقتصادی می‌گذارد. شرح این شرایط به ما این پیام را می‌دهد که مباحث مربوط به داخلی اقتصاد باید به نوعی مدیریت شوند که در شرایط تحریم وضعیت وخیم‌تر نشوند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تحریم در اختیار ما نیست. اما اگر تلاش کنیم و حرکتی جهادی انجام بدهیم،‌ می‌توانیم حداقل فساد را در سازمان‌ها و ارگان‌های رسمی از بین می‌بریم تا بیت‌المالی که تحریم شده است، بیشتر از این متوجه خسارت نشود. همچنین این را باید در نظر داشت، ریشه کن شدن فساد منوط به این است که نظارت بر مدیریتِ سطح کلان بیشتر شود. چرا که فسادهایی که در لایه‌های بالای مدیریتی صورت می‌گیرد فلج‌کننده است و اگر همچنان تداوم داشته باشند، به‌هیچ وجه نمی‌توانیم به ترمیم اقتصاد امیدی داشته باشیم.

وی افزود: مشکل دیگر اقتصاد چیزی جز این نیست که تصمیم‌های اقتصادی توسط تصمیم‌گیرانی گرفته شده و به مرحله اجرایی می‌رسند که سواد و اطلاعات لازم این حوزه مهم را ندارند. در واقع وقتی قرار است مسئولی را برای بخش مهمی انتخاب کنند، بیشتر رابطه را در نظر می‌گیرند که در چنین حالتی معلوم است چرخ اقتصاد کشور نمی‌تواند با نظم لازم بچرخد.

محمود جام ساز در پایان صحبت‌هایش گفت: در بررسی شرایط یک کشور و اینکه یک جامعه چقدر در مسیر توسعه و پیشرفت توفیق داشته است، شاخص‌های اقتصادی حرف اول و مهم را می‌زند. به همین دلیل سیستم مدیریتی و اجرایی کشور باید در طول فعالیت‌هایش و گرفتن هر تصمیمی شرایط اقتصادی را هم در نظر بگیرد. در واقع اینطور نباشد اقتصاد فدای سیاست یا موضوع‌های دیگر شود.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: