انهدام باند بزرگ پول‌شویی با ۳۰۰ عضو ؛
سخنگوی قوه قضاییه با اعلام اینکه بیشتر بازداشت شدگان اغتشاش‌های اخیر آزاد شدند، گفت: اکنون تعداد بازداشتی‌ها در تهران حدود ۳۰۰ نفر است.
کد خبر: ۶۶۸۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰        03 December 2019

غلامحسین اسماعیلی در پانزدهمین نشست خبری خود افزود: در منظر دستگاه قضا، صف معترضان و کسانی که به گرانی بنزین اعتراض داشتند و همچنین کسانی که نگران آینده بودند که شاید افزایش قیمت بنزین تأثیری در افزایش قیمت کالا و خدمات داشته باشد و به واسطه نگرانی دست به اعتراض زدند؛ صف این دسته از مردم از صف اوباش و اراذل جداست.

وی گفت: کسانی را که در مقام اعتراض به خیابان آمدند و با وجود این که تجمع‌های خیابانی آن‌ها فاقد مجوز قانونی بود؛ ​ آن‌ها را اراذل و اوباش و اغتشاشگر نمی‌دانیم.

اسماعیلی افزود: تخریب اموال عمومی، آتش زدن اماکن، غارت فروشگاه‌ها و مراکز دولتی و خصوصی و به شهادت رساندن تعدادی از مدافعان امنیت و کشتن جمعی از شهروندان بی گناه کاری از جانب گروهی خاص از اراذل و اوباش بود که وابستگی تعدادی از آن‌ها به گروهک‌های ضد انقلاب و خارج نشین محرز شد و جمعی از این اراذل نیز با هدایت سرویس‌ها و رسانه‌های بیگانه، عملیات خرابکارانه‌ای را در تعدادی از شهر‌ها رقم زدند.

وی گفت: در فرآیند مهار و کنترل این آشوب‌ها گروه‌هایی از افراد حاضر در تجمع‌ها بازداشت شدند که از همان ابتدا رئیس قوه قضاییه دستور داد که در تفکیک و تعیین تکلیف بازداشت شدگان کار‌های فوری صورت گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: مسئولان قوه قضاییه هم در رده مسئولان عالی و هم مسئولان استانی برای تحقق این دستور در همان روز‌های نخست در بازداشتگاه‌ها حاضر شدند و با بازداشت شدگان دیدار چهره به چهره داشتند که نمونه آن حضور بنده به عنوان رئیس حوزه ریاست در زندان اوین و حضور دادستان کل کشور در زندان تهران بزرگ و همچنین حضور در بازداشتگاه پلیس امنیت بود.

اسماعیلی گفت: روسای کل و دادستان‌های مراکز استان‌ها نیز موظف شدند در کنار دادیاران و بازپرسان و مأموران امنیتی و نظامی حضور پیدا کنند تا در جداسازی بازداشت شدگان سرعت ببخشند.

وی با اشاره به اینکه در میان آشوبگران افرادی هم رهگذر بودند که بازداشت شدند، افزود: بیشتر بازداشت شدگان حوادث اخیر آزاد شده اند و امروز تعداد بازداشتی‌ها به حداقل رسیده که تعدادشان در تهران حدود ۳۰۰ نفر است که باز درباره همین تعداد هم تاکید شد، مقام‌های قضایی وضع آن‌ها را روشن کنند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: کسانی که در لابه لای بازداشت شدگان در زمره اغتشاشگران هستند، پرونده شان در اسرع وقت به دادگاه ارسال می‌شود و کسانی هم که باید آزاد شوند، آزاد خواهند شد.

وی، راهپیمایی‌های مردمی حمایت از نظام را در تثبیت آرامش و امنیت کشور مؤثر خواند و از مردم تشکر کرد.

غلامحسین اسماعیلی در پانزدهمین نشست خبری خود درگذشت مرحوم سیف اله یزدانی مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد را تسلیت گفت و افزود: این همکار خدوم جامعه رسانه‌ای پس از عمری تلاش در حوزه فرهنگ و رسانه دعوت حق را لبیک گفت که برای بازماندگان آن مرحوم از درگاه خداوند طلب صبر می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش از حضور مردم در راهپیمایی‌های حمایت از نظام قدردانی کرد و گفت: این راهپیمایی‌ها موجب ناامیدی دشمنان شد.

اسماعیلی از همه مردم که در روز‌های تلخ اغتشاش‌ها، صف خود را از صف اراذل و اوباش جدا کردند، قدردانی کرد.

 

برخی سیاسیون از نام دانشجویان ارتزاق می‌کنند

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود در اغتشاشات اخیر تعدادی از دانشجویان هم بازداشت شده اند گفت: در این حوادث بازداشتی‌ها از اقشار مختلف مردم بودند و تعدادی که در زمره دانشجویان بودند آن‌ها را جز اراذل و اوباش نمی‌دانیم.

اسماعیلی گفت: به لحاظ نگاه ویژه‌ای که به این قشر داریم و تعداد بازداشتی از این افراد کمتر از انگشتان یک دست است و ظرف روز‌های آینده امیدوارم آزاد شوند.

وی افزود: ما می‌دانیم که جمعی از سیاسیون دارند از نام دانشجویان ارتزاق می‌کنند و خواسته شان این است که تعدادی دانشجوی بازداشتی داشته باشیم تا از این نمد کلاهی برای خود ببافند.

اسماعیلی گفت: برخی سیاسیون به دنبال آمارسازی هستند و بازداشت دانشجو را در بوق و کرنا می‌کنند، ولی وقتی همین دانشجویان بازداشت شده مورد رأفت حکومت قرار می‌گیرند و آزاد می‌شوند سکوت می‌کنند.

آمریکا در ۳۶۰ پرونده به پرداخت ۱۳۰ میلیارد دلار محکوم شده است

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که اقدام قوه قضائیه در مورد رفتار مخرب آمریکا در اغتشاشات اخیر و تحرکات آن‌ها چیست گفت: آن‌ها گفتند داعش را ما ساختیم و یادمان نرفته، اما ادعای ضد حقوق بشری شان گوش عالم را کر کرده است.

وی ادامه داد: ما امروز در مقابل آمریکا مدعی هستیم که چرا با امکانات موجود در فضای مجازی جنگ افروزی می‌کنید ما در برابر جنایاتی که آمریکا در برابر ملت انجام داده مدعی هستیم و به دلیل آسیبی که مردم در اقدامات آمریکایی‌ها دیدند پرونده‌های متعددی تشکیل داده‌ایم.

اسماعیلی گفت: بیش از ۳۶۰ پرونده آن هم با ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار رأی صادر شده مبنی بر محکومیت دولت آمریکا و به نفع مردم آسیب دیده صادر شده و از دولت و وزارت امور خارجه می‌خواهیم به این اقدامات کمک کند.

رسیدگی به پرونده پرهام آزاد شهر با ۲۹۱۸ شاکی

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پرهام آزاد شهر گفت: رای این پرونده صادر و در شعبه ویژه مفاسد اقتصادی گلستان رسیدگی شد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: این شرکت یک شرکت خودرویی بود و تحت عنوان پیش فروش خودرو در استان‌های مختلف اموال جمع زیادی از مردم را گرفته بودند و مردم شاکی بودند.

اسماعیلی گفت: در این پرونده سید احمد میر محمدی فرزند حسن به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده است.

وی ادامه داد: همچنین مهدی قوانلو به عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به بیست سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی و ضبط اموال محکوم شده است.

به گفته اسماعیلی نادر قوانلو علاوه بر رد مال به ده سال حبس و ده ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است و این پرونده ۲هزار و ۹۱۸ شاکی و مالباخته داشته است.

موضوع ارتباط داوری و آمدنیوز در دست بررسی است

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درخصوص گمانه زنی‌ها درخصوص عبدالرضا داوری و بازداشت و اتهامات وی گفت: اصل موضوع بازداشت را تأیید می‌کنیم، اما ایشان اتهامات متعدد دارد. البته موضوع ارتباط با شبکه آمدنیوز مطرح است و پرونده در حال انجام تحقیقات است.

انهدام باند بزرگ پولشویی با ۳۰۰ عضو

وی همچنین درخصوص دستگیری اعضای بک باند پولشویی در گلستان و رسیدگی به این پرونده گفت: پرونده در مرحله بازپرسی است و ۹ نفر در بازداشت هستند.

اسماعیلی گفت: ۳۰۰ نفر اعضای این باند هستند و مبلغ پولشویی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است و با تدبیر انجام شده سعی کردیم اموال متعلق به متهمان را توقیف کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در مجموعه تا امروز ۷۸ نفر را ممنوع المعامله و ۱۵۳ نفر از متهمان را ممنوع الخروج کرده‌ایم.

وی گفت: البته ۱۸۰ حساب بانکی توقیف شده و از متهمان تا این لحظه ۳۰ کیلو شمش طلا، ۴ خودرو به ارزش ۵۰۰ میلیارد به دست آمده و ۱۰ ملک در گرگان توقیف شده است.

اسماعیلی ادامه داد: یک قطعه زمین ۲۰۰ هکتاری و املاکی در قبرس و افغانستان و ۱۰۰ دستگاه خودروی سنگین و ۳۰۰ سند رسمی ملکی نیز از متهمان کشف شده است.

بازداشت یک ابربدهکار مرتبط با بانک اقتصاد نوین

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد بازداشت ابربدهکار جدید بانکی و نحوه رسیدگی به پرونده وی گفت: یکی از اقدامات ما این است به سراغ بدهکاران بزرگ بانکی رفتیم.

اسماعیلی گفت: این متهم از مشتریان بانک اقتصاد نوین است که اکنون بازداشت است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این فرد ۳۲۰۰ میلیارد تومان بدهکار بوده که البته تا امروز ۲۵۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را تسویه کرده و مقدماتی فراهم شده که تسویه کامل صورت بگیرد.

تشکیل کارگروهی برای راستی آزمایی وعده‌های دولت

وی همچنین درخصوص وظایف دستگاه قضایی و سازمان بازرسی در نظارت بر موضوعات وعده داده شده از سوی دولت به خصوص درباره ارائه سبد معیشتی نیز گفت: تکلیف به سازمان بازرسی کل کشور این بود که نطارت کند که آیا دولت به وعده‌ای که داده عمل می‌کند یا خیر.

اسماعیلی ادامه داد: کارگروهی در سازمان بازرسی تشکیل شده و روزانه محاسبه ارزش سوخت انجام و از دولت گزارش گرفته می‌شود و در مورد پرداخت سبد حمایتی راستی آزمایی صورت می‌گیرد. وظیفه ما نطارت بر میزان درآمد و نحوه هزینه کرد این میزان درآمد است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: