کارشناس داوری در گفت‌وگو با پارسینه:
یک کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: رفتار مدافع استقلال با داور بازی هم اصلاً درست نبود و داور باید با کارت او را جریمه می‌کرد.
کد خبر: ۶۶۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶        01 December 2019

تورج حق‌وردی کارشناس داوری فوتبال ایران در گفتگو با پارسینه گفت: درست بعد از پایان بازی سپاهان برابر استقلال، موج اعتراض‌ها به نحوه داوری این بازی آغاز شد. محمدحسین زاهدی فر یکی از سخت‌ترین بازی‌های خودش در لیگ برتر را قضاوت کرد و اشتباهات فاحشی هم در این بازی انجام داد.

طبق اعلام کارشناسان داوری، زاهدی فر یک پنالتی برای استقلال نگرفت و یک پنالتی هم برای سپاهان، اما این‌همه ماجرا نبود. درگیری بازیکنان و مربیان ۲ تیم با این داور به‌قدری زیاد بود مه تعجب همه اهالی فوتبال را برانگیخت. خورشیدی، اما در برابر این اعتراض‌ها هیچ واکنشی نشان نداد و تنها به تذکر دادن به بازیکنان معترض بسنده کرد.

حالا از فدراسیون فوتبال ایران خبر می‌رسد که زاهدی فر تا اطلاع ثانوی از قضاوت در لیگ برتر محروم شده است. اما تا چه اندازه این داور فوتبال ایران مقصر است؟ نقش کمیته داوران در این ماجرا چیست؟ درست چند روز قبل از آغاز این بازی باشگاه استقلال از کمیته داوران خواست تا داور دیدارشان برابر سپاهان را تغییر دهند. اتفاقی که در عمل رخ نداد و زاهدی فر داور این بازی باقی ماند. شاید کمیته داوران هم در وضعیت پیش‌آمده در این بازی مقصر باشد. آن‌ها وظیفه‌دارند با انتخاب درست داوران تلاش کنند تا بازی شرایط طبیعی خودش را پیش ببرد. اتفاقی که در عمل رخ نداد.

تورج حق وردی کارشناس داوری فوتبال ایران در گفتگو با پارسینه درباره نحوه داوری زاهدی فر در این بازی گفت: مشکلات بازی درست بعد از اعلام نشدن پنالتی به نفع استقلال آغاز شد. در آن صحنه توپ با دست مدافع سپاهان برخورد کرد و صد در صد پنالتی بود. اما داور تشخیص داد که این صحنه را پنالتی اعلام نکند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که نقش پنج داور دیگر چیست؟ وقتی این تعداد داور در بازی حضور دارند نباید شاهد چنین اتفاق‌هایی باشیم.

او در ادامه گفت: اگر قرار است که ۶ داور یک بازی را قضاوت کنند و این صحنه‌ها هم دیده نشود چرا باید این‌قدر هزینه کنیم؟ بهتر است با روش قدیم با همان ۴ داور لیگ را ادامه دهیم بهتر است.

این داور قدیمی فوتبال ایران گفت: داوران کنار دروازه وظیفه‌دارند تا چنین صحنه‌هایی را ببینند و به داور وسط کمک کنند. وقتی داور وسط تمرکز ندارد و یا به هر دلیلی یک صحنه را ندیده است این داوران کمک هستند که باید به او در قضاوت بازی کمک کنند.

او درباره پنالتی ازدست‌رفته استقلال گفت: در این صحنه داور خط خیلی بهتر از داور کنار دروازه می‌توانست این صحنه را ببیند. لحظه برخورد توپ با دست بازیکن سپاهان زاویه دید به‌نوعی بود که کمک‌داور لب خط اشراف کامل به صحنه داشت و می‌توانست به داور کمک کند.

حق وردی درباره کمیته داوران فوتبال ایران و نحوه چینش داوران دربازی‌ها گفت: باشگاه‌ها نمی‌توانند از کمیته داوران بخواهند که داور یک بازی را تغییر دهد. اما کمیته داوران وظیفه دارد که در چینش داوران دقت کند. مدیران استقلال در نامه‌ای به انتخاب زاهدی فر اعتراض داشتند و بهتر بود که کمیته داوران باید وضعیت داوران را آنالیز می‌کرد و بهترین گزینه را برای این بازی انتخاب می‌کرد. بی‌شک زاهدی فر بهترین داور فوتبال ایران است، اما وقتی این مقدار هجمه نسبت به این داور وجود دارد کمیته داوران باید با دقت بیشتری داور را انتخاب می‌کرد.

او درباره حضور ممبینی در رأس کمیته داوران و تغییراتی که توانسته ایجاد کند هم گفت: شرایط داوری ایران به این زودی‌ها تغییر نمی‌کند. داوری فوتبال ایران نیاز به کار‌های زیربنایی دارد و کمیته داوران هم باید تلاش کند تا با برگزاری کلاس‌های آموزشی و پرورش داوران جوان مشکلات را برطرف کنند. این تغییر ۱۰ سال بعد تغییر می‌کند. اما اکنون با آنالیز صحیح عملکرد داوران مقابل بروز چنین مشکلاتی را بگیرند.

این داور پیشکسوت درباره نحوه برخورد مربی استقلال با داور بازی و اعتراض بازیکنان استقلال به داوری هم گفت: وقتی مربی به داخل زمین برود باید از نیمکت اخراج شود؛ چه برسد به اینکه به‌وسیله ارتباطی داور دست بزند. رفتار استراماچونی یک حرکت غیرورزشی بود و بدون تردید باید اخراج می‌شد.

او در ادامه گفت: رفتار مدافع استقلال با داور بازی هم اصلاً درست نبود و داور باید با کارت او را جریمه می‌کرد. نمی‌دانم چرا زاهدی فر با بازیکن و مربی استقلال برخورد نکرد. داوران در شرایط عادی داوران به این‌گونه برخورد‌ها کارت می‌دهند؛ اما تصمیم زاهدی فر نسبت به این رفتار درست نبود. داور نباید یک اشتباه را با اشتباه دیگر جبران کند. فکر می‌کنم او می‌توانست استراماچونی را اخراج کند.

حق وردی در پایان درباره قانون جدید فیفا درباره هند در محوطه جریمه هم گفت: فیفا قانون هند را فقط برای مهاجم‌ها تغییر داده است. توپ در هر حالتی اگر به دست مهاجم بخورد خطای هند اتفاق افتاده است. اما در دیگر موارد هنوز قانون تغییری نکرده است.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: