رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید که پلیس نظامی این کشور در شمال سوریه، از حمایت کُردهای سوری برخوردار است و حتی بخشی از دستاوردهای حاصل‌شده درخصوص نگرانی‌های مرزی ترکیه، مرهون تلاش‌های مردم کُرد منطقه است.
کد خبر: ۶۶۶۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸        30 November 2019
 «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه کشورش همواره با کُرد‌ها روابط دوستانه‌ای داشته، گفت: آن‌ها در سوریه از پلیس نظامی روسیه حمایت می‌کنند.

پوتین شامگاه جمعه طی سخنرانی در شورای روابط ملیت‌های روسیه، اظهار داشت پلیس نظامی روسیه در مناطق شمالی سوریه و نزدیک مرز ترکیه، از حمایت مردم کُرد این منطقه برخوردار است، زیرا برای همه مشخص است که ماموریت ارتش روسیه در آنجا، محافظت کردن از همان مردمان است.

به نوشته خبرگزاری «تاس» وی همچنین توضیح داد که حداقل بخشی از، اگر نه تمام، دستاورد‌های مثبتی که در خصوص مسائل مرتبط با مناطق مرزی ترکیه-سوریه حاصل شده، مرهون حمایت و تلاش‌های کُرد‌های این کشور است.

رئیس‌جمهور روسیه اضافه کرد: «مردم این [حسن‌نیّت روسیه]را درک می‌کنند. آن‌ها با خوش‌قلبی با ما رفتار می‌کنند، حتی عشق. پلیس نظامی روسیه حین گشت‌زنی در تمام مناطق مسکونی سوریه هم‌مرز با ترکیه، رویکرد بسیار مهربانانه‌ای از مردم کُرد دریافت می‌کند، زیرا آن‌ها می‌دانند که ما برای حفاظت از آن‌ها آنجا هستیم. این یک حقیقت است».

پوتین درباره برخی توهین‌ها و بی‌احترامی‌های احتمالی در تعداد کمی از رسانه‌های روسیه ضد کُردها، تصریح کرد: «آن‌ها مقام مسئول و رسمی نیستند، آن‌ها نماینده دولت نیستند. آن‌ها دیدگاه‌های تلویزیون دولت یا مقامات روسیه را منعکس نمی‌کنند».

وی همچنین افزود که روسیه محل زندگی تعداد زیادی از کُرد‌ها است و روس‌ها نیز همواره روابط دوستانه و محبت‌آمیز با آن‌ها دارند.

پلیس نظامی روسیه، بعد از توافق آنکارا و مسکو برای عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کُرد از مناطق شمالی سوریه و شرق رودخانه فرات به فاصله ۳۰ کیلومتری از مرز، به همراه نظامیان ترکیه در این مناطق گشت‌زنی کرده و مانع تداوم عملیات نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کُرد شده است. یازدهمین گشت مشترک روسیه و ترکیه چند روز در مناطق شمال شرقی سوریه انجام شد.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: