پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با بیان اینکه دیگر چیزی برای تحریم در ایران باقی نمانده، تحلیل کرد کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران شکست خواهد خورد.
کد خبر: ۶۵۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳        09 November 2019

در مطلبی به تاثیر عکس تحریم‌های آمریکا علیه ایران پرداخت و نوشت: حدود یک سال و نیم از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ایران [برجام] خارج شد و آن را بدترین معامله آمریکا نامید می‌گذرد. ترامپ پس از خروج یکجانبه از برجام به اعمال سیاست «فشار حداکثری» روی آورد؛ سیاستی که به باور تحلیلگران نتیجه عکس داشته و شکست خواهد خورد.

بر اساس گزارش این روزنامه، هدف دونالد ترامپ قصد از اعمال سیاست فشار حداکثری، آوردن ایرانی‌ها پای میز مذاکره است، مذاکره‌ای که طبق سیاست‌های خودش باشد. با این حال، سیاست حداکثر فشار هنوز نتوانسته ایران را به سوی میز مذاکره سوق دهد یا فعالیت‌های منطقه‌ای آن را در خاورمیانه مهار کند. بلکه حداکثر فشار علیه ایران نتیجه عکس داشته است.

با وجود ادعا‌های دولت ترامپ، نشانه‌های اندکی مبنی بر کارکرد موثر فشار حداکثری وجود دارد. از نظر اقتصادی، ایران توانسته بخشی از ذخایر مالی خود را به کار بگیرد تا از تأثیر تحریم‌های آمریکا جلوگیری کند.

ایران حتی پس از نقض برجام از سوی آمریکا، به مدت یکسال به توافق هسته‌ای متعهد ماند. اما با بدعهدی طرفین اروپایی به تدریج تعهدات خود در قبال این توافق را کاهش داد. ایران روز چهار‌شنبه از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات ایران در چهارچوب برجام خبر داد. کارشناسان معتقدند این دولت ترامپ است که این اختلافات را آغاز کرده و باید مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

«هری رایس» مدیر استراتژی و سیاست‌گذاری «صندوق جدید اسرائیل» در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت گفت در سال ۲۰۱۵ با افزایش مباحثات درباره برجام در آمریکا، آنچه بدیهی بود نظر کاملا متفاوت دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی، از جمله رکن اطلاعاتی ارتش این رژیم با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم در خصوص توافق هسته‌ای بود.

رایس با اشاره به اینکه دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی، برجام را روشی برای محدود کردن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران می‌دانند، توضیح داد: رویکرد زیادی‌خواه نخست‌وزیر اسرائیل نه تنها منجر به اجرای استوار برجام و اتحاد ۵+۱ نشد بلکه باعث خروج یکجانبه و سریع آمریکا و بی‌ثباتی این توافق شد.

ایندیپندنت در پایان این گزارش آورده است: در حال حاضر، ترامپ و دولتش گزینه دیگری برای اجرا علیه ایران ندارند و این گزینه‌ها رو به اتمام است. دیگر چیزی برای تحریم کردن در ایران نمانده است.

آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی خارج شد و تحریم‌ها علیه کشورمان را بازگرداند. در مقابل، ایران با کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق به این اقدام آمریکا و بدعهدی اروپایی‌ها واکنش نشان داد.

 

منبع:روزنامه ایندیپندنت

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: