دبیر کل سازمان جهانی بهداشت به رهبری تبریک گفت؛
وزیر بهداشت تاکید کرد: نگذاشتیم بیماران خاص با کمبود دارو مواجه شوند.
کد خبر: ۶۴۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴        12 October 2019

سعید نمکی در نشست خبری در خصوص افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی گفت: شاهد رشد ۲۵ درصدی افزایش ظرفیت در رشته‌های پزشکی بودیم، این باور به وجود آمده بود که خانواده‌های شهدا و ایثارگران جای نخبه‌ها را در دانشگاه‌ها گرفته‌اند که این نسبت ناروا بود، به همین دلیل دستور دادم معادل ظرفیت سهمیه دانشگاه‌ها در حوزه تحصیلات تکمیلی را افزایش دهند و از بین داوطلبین زیر رتبه ۱۰ جذب صورت گیرد تا از این طریق موجب دلسردی نخبگان نشویم.

وی تصریح کرد: تولید برخی از دارو‌ها برای تولیدکننده داخلی صرف نمی‌کرد در حالی که ما همین دارو‌ها را با ۵ برابر قیمت از تولیدکننده خارجی تهیه می‌کردیم. در این مورد قیمت‌ها را تا دو برابر افزایش دادیم تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند دارو را تولید کنند. این موضوع دو اثر مثبت دارد اول اینکه تولید کننده داخلی توان تولید را پیدا کرده و دیگر نیاز به واردات نداریم. دوم اینکه، افزایش قیمت صورت گرفته یک پنجم قیمت واردات دارو است که باعث حمایت از تولید داخل شده است.

نمکی با بیان اینکه اصلاح الگوی رفتاری در زندگی افراد مهمترین عامل برای کاهش بیماری‌های واگیر و غیرواگیر است اظهار داشت: یکی از موارد مهم اجلاس پرداختن به سبک زندگی و اثراتی که سبک زندگی بر سلامت مردم دارد خواهد بود و در بیانیه پایانی این موضوع مورد تاکید قرار خواهد گرفت.

وزیر بهداشت افزود: تشریح گزارش بسیج فشار خون از دیگر اقداماتی است که در این اجلاس صورت خواهد گرفت و توجه به بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در منطقه مورد توجه قرار خواهد گرفت. بیماری‌های قابل پیشگیری در کودکان و نوجوانان، تبعیت از نظام پرستاری و پرستاری در منزل و کاهش زمان بستری مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به نقش سلامت در صلح جهانی اظهار داشت: این موضوع در عرصه بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته است و در این نشست به آن می‌پردازیم.

وی افزود: قطعاً دارو‌های اساسی و شیوه‌های تأمین دارو‌های اساسی به خصوص برای گروه‌های آسیب‌پذیر از مواردی است که در تمام نشست‌های سازمان جهانی بهداشت مطرح می‌شود. در عرصه صنعتی دارو از کشور‌های درخشان منطقه هستیم و کشوری در منطقه وجود ندارد که ۹۷ درصد دارو‌های خود را تولید کند و برنامه‌های ما برای خودکفایی دارو در این نشست تشریح خواهد شد، در این نشست تلاش خواهیم کرد صدای مردم را در زمینه تحریم دارو به خصوص دارو‌های بیماران خاص را به گوش وزرای بهداشت منطقه و دبیر کل برسانیم.

نمکی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که غذا و دارو تحریم نیست عنوان کرد: در این اجلاس مدارکی را در اختیار داریم که نشان دهنده اثرات تحریم بر حوزه سلامت است و آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: از این نشست باید به عنوان ویترینی استفاده کنیم و اعلام کنیم با وجود تحریم توانستیم در حوزه سلامت بدرخشیم و دیگران را متقاعد کنیم مردم در حوزه سلامت با وجود تحریم‌ها با مشکلات جدی مواجهند و در این نشست باید از دیپلماسی سلامت در عرصه ارتباطات بین‌المللی بهره ببریم.

وی تاکید کرد: کشوری موفق در منطقه در حوزه بهداشت و درمان هستیم و سایر کشور‌ها نمی‌توانند ما را نادیده بگیرند، در مراودات بین المللی اگر از عزت و کرامت کشور حفظ شود هیچ وقت ضرر نخواهیم کرد و تمام ارتباطات بین المللی ما باید مبتنی بر حفظ کرامت مردم کشور باشد. دبیر کل سازمان جهانی بهداشت موفقیت ما در بسیج ملی فشار خون را به مقام معظم رهبری تبریک گفتند و موفقیت ما را انعکاس دادند.

نمکی افزود: نگذاشتیم بیماران خاص با کمبود دارو مواجه شوند. هیچ بیمار تالاسمی هم با کمبود دارو مواجه نشده است. دارو‌های بیماران تالاسمی را هم تولید و هم وارد کرده‌ایم. به علت تحریم هزینه واردات دارو‌های تالاسمی افزایش یافته و بعضا تامین آن دچار اختلال شود. واردات دارو به این شکل خطراتی هم دارد از جمله اینکه ممکن است کیفیت دارو زیر سوال برود که البته قبل از ورود دارو به بازار با تست آن اجازه عرضه آن در بازار را نخواهیم داد.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: