بررسی آخرین تحولات شمال شرق سوریه؛
سازمان ملل متحد می‌گوید با ادامه حملات ارتش ترکیه به مناطق مرزی در شمال شرق سوریه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اهالی این مناطق از بیم جان خود متواری شده‌اند. به گزارش سازمان ملل متحد بسیاری از مردم در شهرهای تل تمر و حسکه در مدارس پناه گرفته‌اند.
کد خبر: ۶۴۲۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳        12 October 2019

فرار دسته جمعی از مناطق مورد حمله ترکیه تا اعتراضات کُردهای ایران

 وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، جمعه ۱۹ مهرماه اعلام کرد یک پایگاه نیرو‌های آمریکایی در شمال شرق سوریه از سوی مواضع نیرو‌های ارتش ترکیه زیر آتش توپخانه قرار گرفتند، اما به کسی در این حملات آسیب نرسیده است. همزمان، سازمان ملل متحد هم گفته است، عملیات نظامی ارتش ترکیه در مناطق مرزی در شمال شرق سوریه طی سه روز اخیر باعث شده است تا حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم این منطقه خانه و کاشانه‌اشان را ترک کنند.

به گزارش رویترز، بروک دیولت، سخنگوی پنتاگون گفته است، این انفجار در فاصله چند صد متری نیرو‌های آمریکایی در خارج «سازوکار امنیتی» روی داد و نیرو‌های ترک از حضور نیرو‌های آمریکایی در این منطقه باخبر بودند. بروک دیولت با تاکید بر این که به هیچ یک از نیرو‌های آمریکایی حاضر در منطقه آسیب وارد نشده، گفته است، این حادثه در نزدیکی کوبانی روی داد.

پیشتر وزارت دفاع ترکیه گزارش‌ها در خصوص حمله به یک مقر نیرو‌های آمریکایی را رد کرده بود. هم‌زمان گروه‌های حقوق‌بشری از کشته شدن دست کم ۱۱ غیرنظامی در جریان این حملات خبر داده‌اند.

ترکیه هم مدعی شده که دهها نفر از شبه‌نظامیان را که آنکارا آنها را "شبه‌نظامیان گروه های تروریستی" می‌خواند در جریان این حملات کشته شده‌اند. کشته شدن یک سرباز ارتش ترکیه هم از سوی آنکارا اعلام شده است. ترکیه بنا دارد کریدوری حدود ۴۰۰ کیلومتر در این منطقه مرزی ایجاد کند تا حدود دو میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا جای دهد.

گزارش‌ها در شبکه های اجتماعی نشان میدهد که روز جمعه در چند شهر کردنشین ایران تظاهراتی علیه حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه برگزار شده است. طبق این گزارش ها در تظاهرات اعتراضی در شهرهای سنندج، بانه، پیرانشهر و مریوان شعارهایی علیه رئیس جمهوری ترکیه و همچنین در حمایت از کردهای سوریه سر داده شده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد این تظاهرات‌ها زیر نظر نیروی انتظامی با آرامش برگزار شده است.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: