یک قاضی فدرال در منهتن حکم داد که اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ باید به دفتر دادستان این منطقه ارائه شود تا بتواند در تحقیقات کیفری خود علیه ترامپ استفاده کند.
کد خبر: ۶۴۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹        08 October 2019
«ویکتور ماررو» قاضی فدرال منطقه‌ای منهتن همچنین با رد ادعا مصونیت رئیس جمهوری آمریکا از تحقیقات کیفری تاکید کرد که چنین ادعایی متناقض با ساختمان حاکمیتی ایالات متحده و ارزش‌های قانون اساسی این کشور است.

ماررو همچنین گفت که هیچ تفسیری از مصونیت رئیس جمهوری نمی‌تواند او را فراتر از قانون قرار دهد.

«سایروس وانس» دادستان منطقه‌ای منهتن پیشتر خواستار درخواست کرده بود که شرکت «مازارس یو. اس. ای» که مدتی طولانی حسابرسی امور مالی ترامپ را برعهده داشته، اظهارنامه‌های شخصی و شرکتی وی در هشت سال گذشته را برای تکمیل تحقیقات کیفری تحویل دهد.

اما وکلای ترامپ استدلال کردند که شخصی که در مقام ریاست جمهوری آمریکا باشد، از تحقیقات کیفری مصون است؛ ادعایی که از سوی دادگاه منطقه‌ای منهتن رد شد.

با این حال به نظر می‌رسد اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ در آینده نزدیک به دست دادستانی منهتن نرسد، چراکه یک دادگاه تجدیدنظر بلافاصله پس از حکم قاضی فدرال، با درخواست وکلای ترامپ برای توقف موقت این رای موافقت کرد.

ترامپ روز دوشنبه دمکرات‌های آمریکا را متهم کرد که برای جبران شکست‌های سیاسی خود به دادستان‌های ایالتی و شهر نیویورک فشار می‌آورند تا اظهارنامه‌های مالیاتی وی را افشا کنند.

وانس دادستان منطقه‌ای منهتن افزون بر این، برای دریافت اسناد مربوط به پرداخت حق‌السکوت از سوی ترامپ و شرکتش به دو زن که مدعی روابط نامشروع با وی شده بودند، احضاریه‌ای به «سازمان ترامپ» داده که مقر آن در نیویورک است.

استورمی دنیلز بازیگر فیلم‌های مستهن و کارن مک‌دوگال مدل مجلات آمریکایی مدعی دریافت حق‌السکوت از ترامپ هستند و «مایکل کوهن» وکیل پیشین ترامپ که اکنون در زندان است، این موضوع را تایید کرده است.

افزون بر تحقیقات کیفری این دادستان، مجلس نمایندگان آمریکا نیز در حال تحقیق درباره مسائل مالی ترامپ است و احضاریه‌هایی برای دریافت سوابق مالی او از جمله اظهارنامه‌های مالیاتی‌اش به یک بانک آمریکایی صادر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر این تحقیقات، با تحقیقات دیگری درباره مکالمه تلفنی‌اش با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین روبه‌رو است که ممکن است به استیضاح وی ختم شود.

بر این اساس، ظاهرا ترامپ در این مکالمه تلفنی رئیس جمهوری اوکراین را تحت فشار قرار داده است تا در مورد فساد مالی «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش «هانتر» تحقیق کند.

ترامپ می‌گوید هیچ فشاری از سوی وی بر اوکراین اعمال نشده و همه این جار و جنجال ها، حقه و کلک دموکرات‌ها است.

به موجب قانون اساسی آمریکا، کنگره مجاز است رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله از کار برکنار کند به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود رئیس‌جمهوری به یکی از این موارد متهم است؛ خیانت، رشوه و سوء‌استفاده از قدرت و ترامپ به دلیل سوء‌استفاده از قدرت در آستانه استیضاح است.

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه هفتم مهر ماه اعلام کرد که کنگره خواستار دسترسی به تماس‌های تلفنی ترامپ با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و سایر رهبران جهان است.

برای حذف ترامپ از قدرت، ۶۷ نفر از ۱۰۰ عضو سنا باید به گناهکاری او رای دهند. جمهوریخواهان ۵۳ کرسی در سنا دارند که این تعداد برای دموکرات‌ها ۴۵ کرسی است. همچنین دو نماینده مستقل در این مجلس حضور دارند که به طور معمول موافق با دموکرات‌ها رای می‌دهند.

دموکرات‌ها ۲۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را در دست دارند در حالی که این سهم برای جمهوریخواهان ۱۹۸ کرسی است. یک کرسی نیز در اختیار «جاستین آماش» نماینده مستقل از میشیگان است و یک کرسی این مجلس از بخش هفتم ویسکانسین خالی است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: