علی دینی ترکمانی در گفتگو با پارسینه:
ساخت پالایشگاه‌ها می‌تواند به عنوان میان‌راهی برای خروج اقتصاد از بحران باشد.
کد خبر: ۶۳۰۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸        11 September 2019

اطلس‌خبر به نقل از پارسینه:

علی دینی ترکمانی در گفت‌وگویی کوتاه با «پارسینه» با اشاره به قرار گرفتن نفت ایران در شرایط تحریم اظهار داشت: اینکه دولت‌مردان به‌عنوان مسئولِ اداره امور بخواهند تاثیر تحریم‌ها به‌خصوص تحریم نفتی را از مردم به‌نوعی پنهان کنند، نمی‌تواند رفتاری اشتباه تلقی شود. به‌هرحال آنان رسالت مهم‌شان چیزی به جز تزریق آرامش به جامعه نیست. اما اینکه صاحب‌نظران و کارشناسان بگویند «اتفاق خاصی با بازگشت تحریم‌ها رخ نداده است» حتما و قطعا نه تنها دردی از ایران دوا نمی‌کند بلکه باعث فزونی مشکلات خواهد شد.

وی افزود:اما از آنجایی که چنین نظر و تحلیل غلطی در لایه‌های مختلف جامعه راه پیدا کرده است، لازم به تاکید موکد می‌دانم که تحریم، بالاخص تحریم نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی‌مان حاوی تبعاتی است که جبران‌شان هزینه‌هایی گزاف را به اقتصاد تحمیل می‌کند. دقیقا به ۲ نکته اساسی اشاره می‌کنم، با این توضیح که توجه نشان دادن به این نکته‌ها ضرورتی انکارناپذیر است.

تحلیگر ارشد اقتصادی ادامه داد: برای نکته اول باید گفت، تحریم‌های سال‌های ۵۸ تا ۸۹ شامل بلوکه کردن بخشی از دارایی‌های ایران و عدم فروش مستقیم قطعات جنگنده‌های ساخت آمریکا از جمله اف ۵ و همین‌طور قطعات هواپیما‌های مسافری ساخت آمریکا و خود هواپیما بود. باوجود این، در این سال‌ها، ایران می‌توانست این قطعات را از اروپا تهیه کند. همچنین بازار نفت هیچ‌گاه به طور گسترده