ادامه دعواهای واشنگتن-پکن؛
وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای آمریکا را به مشارکت در «فعالیت‌های جنایتکارانه» علیه این کشور متهم کرد.
کد خبر: ۶۱۸۸۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴        15 August 2019
دفتر کمیساریای وزارت امور خارجه چین در هنگ‌کنگ امروز با صدور بیانیه‌ای آمریکا را به مشارکت در «فعالیت‌های جنایتکارانه» علیه پکن متهم کرد.

در این بیانیه آمده است: «سیاستمداران آمریکا واقعیت‌ها را تحریف می‌کنند و کورکورانه از معیار‌های دوگانه که در حال حاضر به هیجان زیاد نزدیک است تبعیت می‌کنند. آن‌ها با عناصر تندرو تبانی کرده‌اند و به طرز جنون‌آمیزی در فعالیت‌های جنایتکارانه علیه چین که در هنگ‌کنگ در حال انجام است مشارکت دارد».

این بیانیه پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در توییتی خواستار دیدار رو در رو با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، بر سر مسئله هنگ‌کنگ شد. پیش از آن نیز ترامپ مدعی شده بود اطلاعات محرمانه‌ای به دستش رسیده است که نشان می‌دهد چین در حال اعزام نیرو‌های نظامی خود به مرز هنگ‌کنگ است. این مسئله سبب شد پکن به واشنگتن در خصوص دخالت در امور داخلی چین هشدار دهد.

از حدود ۱۰ هفته پیش هنگ‌کنگ شاهد تظاهرات گسترده مردمی است که ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به چین آغاز شد. به موجب این لایحه مجرمان جنایی هنگ‌کنگ پیش از محاکمه به سرزمین اصلی (چین) تحویل داده می‌شوند. معترضان نگران آن هستند که این لایحه کنترل پکن بر هنگ‌کنگ را که تا حدی از استقلال در امور حقوقی، اقتصادی و مالی برخوردار است افزایش دهد.

دولت هنگ‌کنگ این لایحه را در ماه ژوئن به حالت تعلیق درآورد، اما آتش اعتراضات خاموش نشد که شعله‌ورتر نیز گشت. خواسته کنونی معترضان اصلاحات سیاسی و برکناری کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: