صادرات آلمان به ایران در۶ ماه اول ۲۰۱۹ تقریباً نصف شد.
کد خبر: ۶۱۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳        13 August 2019

صادرات آلمان به ایران در ۶ ماه اول ۲۰۱۹ تقریباً نصف شد که نشان می‌دهد شرکت‌ها از ترس تحریم‌های آمریکا روابط تجاری خود را با تهران کاهش می‌دهند.

اطلاعات اداره آمار فدرال نشان می‌دهد صادرات به ایران ۴۸ درصد کاهش یافته و به ۶۷۸ میلیون یورو (۷۵۸.۸ میلیون دلار) طی ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی رسیده است. واردات از ایران هم ۴۳ درصد پایین آمده و به حدود ۱۱۰ میلیون یورو رسیده است.

کاهش تجارت بین ایران و آلمان اصلاً تعجب آور نیست. آمریکا طی تحریم‌های جدید خود شرکت‌هایی را که در کشور‌های سوم با تهران معامله کنند مجازات می‌کند. شرکت‌های آلمان مجبورند بین فعالیت‌های تجاری خود در ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند و مشخص است که کدام بازار را ترجیح می‌دهند.

ترامپ سال گذشته آمریکا را از قرارداد برجام بین ایران و قدرت‌های بزرگ دنیا بیرون کشید. طبق این قرارداد، تحریم‌های بین المللی علیه ایران در ازای مهار برنامه اتمی این کشور برداشته می‌شدند.

علی رغم تصمیم آمریکا برای وضع دوباره تحریم ها، آلمان، فرانسه و انگلستان سعی می‌کنند این قرارداد را با ایجاد یک کانال تجاری پایاپای با ایران حفظ کنند.

اگر این مکانیسم که به عنوان اینستکس شناخته می‌شود راه اندازی شود، در ابتدا فقط محصولاتی مانند دارو و غذا معامله می‌شود. این محصولات مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند.

مقامات ایران بار‌ها گفته اند اینستکس باید نفت را هم در بر بگیرد یا تسهیلات اعتباری برای آن داشته باشد.

آلمان سال گذشته بیشتر ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، خودرو و قطعات خودرو به ایران صادر کرد.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: