بنیه دفاعی کشور خط قرمز ماست؛
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: بنیه دفاعی کشور خط قرمز است؛ به هیچ وجه در این زمینه مذاکره نمی‌کنیم و این موضوع را بار‌ها اعلام کرده ایم
کد خبر: ۶۰۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳        17 July 2019

اطلس‌خبر به نقل از پارسینه:

محمود واعظی در حاشیه امروز جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: اینکه هر لحظه از مقامات مختلف آمریکا صحبت‌های متناقض می‌شنوید در این دولت آمریکا چیز جدیدی نیست.

وی، مصاحبه اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی در خصوص مسایل موشکی را بسیار روشن دانست و گفت: از هیچ قسمت مصاحبه ایشان چنین برداشتی نمی‌شود و آنچه ما مطرح کردیم این است که آمریکایی‌ها خودشان ۵+۱ را ترک کردند و ۵+۱ فرصتی در رابطه با مسایل هسته‌ای به وجود آورده بود و غیر از این الان بحث دیگری مطرح نیست.

واعظی افزود: طبیعی است اگر آمریکایی‌ها برگردند و تحریم‌ها را بردارند این فرصت در ۵+۱ می‌تواند برای آن‌ها محفوظ باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص ارزیابی خود از برگزاری نشست وزرای خارجه اروپا نیز گفت: اجلاسی که بود و صحبت‌هایی که صورت گرفت و بیانیه‌ای که صادر شد و تلاشی که انجام می‌دهند نشانگر این است آنچه که حاصل مذاکرات بسیار طولانی بوده و نتیجه آن برجام شده، تلاشی است که اروپایی‌ها، روسیه و چین و ایران انجام می‌دهند تا اگر منافعی برای جمهوری اسلامی ایران در برجام دیده شده است حفظ شود و ما بتوانیم برجام را حفظ کنیم.

واعظی در پاسخ به سئوالی در خصوص کاهش قیمت ارز و بالابودن قیمت کالا و خدمات در کشور گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه در هفته‌های اخیر قیمت ارز کاهش یافته و بازار آرام شده حتما باید مردم این انتظار را داشته باشند که قیمت کالا‌ها کاهش یابد و دولت هم تلاش می‌کند قیمت کالا‌ها پایین بیاید.

وی یکی از کار‌ها برای کاهش قیمت کالا‌ها را آزادسازی کالا‌های رسوب شده در گمرک و نقاط دیگر دانست و افزود: رئیس جمهور در این باره به وزیر اقتصاد و مسئولان دستور لازم را صادر کرده است.

واعظی در پاسخ به سئوالی در خصوص بازسازی مناطق سیل زده هم گفت: براساس گزارش‌هایی که ما هفتگی دریافت می‌کنیم تمام دستگاه‌ها از جمله بنیاد مسکن و وزارتخانه‌های ذیربط تلاش بسیار گسترده‌ای انجام می‌دهند و طبیعی است که همیشه ابتدای کار برای برنامه ریزی و تجهیز کارگاه مقداری زمانبر است و در این زمینه کارشده و آن چیزی که مربوط به دولت و بانک‌ها بود منابع توزیع شده است.

وی افزود: از طرف دیگر ما نامه‌ای را اخیرا خدمت مقام معظم رهبری تقدیم کردیم و معظم له موافقت کردند که مبلغ جدیدی از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم که حدود ۵ هزار میلیارد تومان می‌شود و فکر می‌کنم با این پول جهش جدیدی در خصوص بازسازی مناطق سیل زده انجام می‌شود.

کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه پیدا کند و به هیچ وجه نرخ ارز آن چیزی که اکنون وجود دارد، نیست و پایین‌تر از آن است.

محمود واعظی­ در ادامه گفتگو با خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سئوالی در خصوص نرخ واقعی ارز گفت: نرخ فعلی ارز با نرخ واقعی فاصله دارد و دلیل آن این است که یک جنگ تبلیغاتی و روانی سال گذشته از طرف آمریکا و برخی کشور‌های کوچک منطقه راه افتاد که مقداری بر قیمت ارز تاثیر داشت.

وی اضافه کرد: هم اکنون مردم متوجه شدند که این تبلیغات توخالی و نوعی جنگ روانی بوده و اعتمادشان به مسئولان خودشان بیشتر شده است.

واعظی همکاری بخش‌های مختلف و مردم را در کاهش نرخ ارز موثر دانست و افزود: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه پیدا کند و به هیچ وجه نرخ ارز آن چیزی که اکنون وجود دارد هم نیست و پایین‌تر از آن است.

وی گفت: بنای ما این است که دولت نرخ تصنعی درست نکند و هر روز در نرخ ارز دخالت نکند.

رئیس دفتر رییس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصناف و اتاق‌های بازرگانی و تجار خواست با توجه به روند کاهشی قیمت ارز، کالا‌ها را هم با قیمت‌های پایین در اختیار مردم قرار دهند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص ائتلاف آمریکا با اروپا و برخی کشور‌های منطقه گفت: سیاستی که اکنون ترامپ در پیش گرفته نه تنها نمی‌تواند ائتلافی با کشور‌های منطقه ایجاد کند بلکه با کشور‌های اروپایی نیز نمی‌تواند ائتلاف کند.

واعظی افزود: در حال حاضر آمریکایی‌ها در بسیاری از عرصه‌های بین المللی و اجلاس جهانی در انزوا هستند و اتفاق هفته گذشته در شورای حکام سازمان انرژی اتمی دلیلی بر انزوای آمریکا بود.

وی همچنین معامله قرن را یک کار شکست خورده دانست و گفت: از ابتدا مشخص بود که این طرح با شکست مواجه خواهد شد چرا که هیچ یک از کشور‌ها به طور دقیق از این طرح اطلاع نداشتند و بعید می‌دانم آمریکایی‌ها در این شرایطی که الان در منطقه و دنیا دارند به توفیقی علیه ما و یا موضوعات دیگر دست یابند.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: