انتشار جدید محتوای نامه های لو رفته سفیر سابق بریتانیا در واشنگتن:
براساس یکی از یادداشت های لو رفته سفیر سابق بریتانیا در واشنگتن، دونالد ترامپ توافق اتمی با ایران، برجام، را به خاطر لجاجت با باراک اوباما کنار گذاشت.
کد خبر: ۶۰۳۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰        14 July 2019

ترامپ  از سر لج با اوباما از «برجام» خارج شد!

اطلس‌خبر به نقل از پارسینه:

  در حالی‌که پلیس بریتانیا مشغول تحقیق در مورد منبع درز اطلاعات و ایمیل‌های محرمانه سفیر برکنار شده این کشور در واشینگتن است، یادداشت‌های بیشتری از او لو رفته که بخشی از آن مربوط به توافق اتمی با تهران می‌شود.

بنا بر یکی از یادداشت‌های لورفته که به‌تازگی منتشر شده، کیم داروک، سفیر مستعفی بریتانیا در واشینگتن، گفته بود به عقیده او خروج دونالد ترامپ از «برجام»، به این خاطر بود که این توافق در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما شکل گرفته بود.

کیم داروک در یادداشتی به‌تاریخ ماه مه ۲۰۱۸، یعنی زمان خروج دولت ترامپ از «برجام» نوشته بود «دولت [ترامپ]قصد داشته دست به یک خرابکاری دیپلماتیک بزند، ظاهرا به‌خاطر مسائل عقیدتی و شخصیتی؛ [به‌این خاطر که]این توافق، توافق اوباما بود».

ترامپ  از سر لج با اوباما از «برجام» خارج شد!

این یادداشت دیپلماتیک سفیر بریتانیا به لندن در تاریخ ۱۴ ژوئیه/۲۳ تیر ماه در روزنامه «میل آن ساندی» منتشر شده و بخش دوم از یادداشت‌های لو رفته است که این روزنامه بازتاب می‌دهد.

در نخستین بخش از یادداشت‌های لو رفته سفیر به دولت، داروک، از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، شدیدا انتقاد کرده و می‌گوید دولت او «ناکارآمد»، «بی‌منطق» و «غیرقابل پیش‌بینی» است.

انتشار این یادداشت‌ها با انتقاد و واکنش شدید ترامپ روبه‌رو شد. رئیس‌جمهوری آمریکا، سفیر بریتانیا را «آدمی احمق» توصیف کرد و با حمله به ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، سیاست‌های او در رابطه با برگزیت را نیز «ابلهانه» توصیف کرد.

این گزارش می گوید که یادداشت بعد از آن نوشته شد که بوریس جانسون، وزیر خارجه وقت بریتانیا، در سال ۲۰۱۸ از آمریکا خواهش کرد توافق اتمی با ایران را نقض نکند.

ترامپ  از سر لج با اوباما از «برجام» خارج شد!

گفته می‌شود سفیر بریتانیا شکاف در میان مشاوران رئیس جمهور آمریکا را برجسته کرده و نوشته بود که کاخ سفید یک استراتژی ثابت در مورد اینکه بعد از خروج از توافق چه باید بکند نداشته.

این گزارش می‌گوید که سر کیم در یادداشتی به آقای جانسون نوشت: "... نیت دولت این است که دست به یک خرابکاری دیپلماتیک بزند، ظاهرا به دلایل عقیدتی و شخصیتی - (چون) این توافق متعلق به اوباما بود. "

تازه‌ترین نشت مکاتبات دیپلماتیک علیرغم اخطار اسکاتلند یارد به رسانه‌ها در مورد انتشار یادداشت‌های لو رفته دیپلماتیک منتشر می‌شود.پلیس اخطار داد خبرنگارانی که جزییات بیشتری از مکاتبات سفیر سابق منتشر کنند ممکن است به نقض قانون اسرار رسمی متهم شوند.

سفیر بریتانیا در آن یادداشت‌ها که یک هفته پیش برملا شد دولت ترامپ را "ناشی و ناکارآمد" توصیف می‌کرد.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: