چند رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش کردند، دونالد ترامپ در نظر دارد دن کوتس، مدیر فعلی اطلاعات ملی آمریکا را بر کنار کند و گمانه‌زنی‌هایی در خصوص احتمال انتصاب رئیس دفتر سابق جان بولتون به عنوان جانشین او در این سمت مطرح کرده‌اند.
کد خبر: ۶۰۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸        13 July 2019

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مشغول بررسی کنار گذاشتن دن کوتس از پست مدیر اطلاعات ملی آمریکا است.

یک مقام ارشد کاخ سفید به سی‌ان‌ان عنوان کرد: بحث‌هایی درباره‌ی احتمال کنار رفتن دن کوتس از این سمت مطرح شده است.

با این حال در این گزارش صراحتاً گفته نشده که آیا ترامپ تصمیم قطعی برای عملی کردن این برکناری در نتیجه‌ی این بحث‌ها را اتخاذ کرده است یا خیر.

این شبکه قبلاً نیز گزارش کرده بود که ترامپ موضوع کنار گذاشتن دن کوتس از سمت مدیر اطلاعات ملی آمریکا را درنظر دارد.

پایگاه آمریکایی آکسیوس نیز گزارش کرد که دونالد ترامپ به نزدیکانش گفته، به فکر یافتن جانشینی برای دن کوتس است. این پایگاه این خبر را با استناد به پنج منبع منتشر کرد.

دو منبع نیز به سی‌ان‌ان گفتند، فرد فلیتز، رئیس دفتر سابق جان بولتون، مشاور امنیت ملی فعلی دولت آمریکا، به عنوان جانشین احتمالی دن کوتس مطرح شده است.

یک منبع آگاه به سی‌ان‌ان گفت، جان بولتون عملکرد فلیتز را ستایش و از او حمایت می‌کند.

با این حال دن کوتس با انتشار بیانیه‌ای این گزارش‌ها را مردود دانسته و به پایگاه هیل گفت: مطرح شدن چنین شایعاتی ناراحت کننده هستند.

او تاکید کرد: من متمرکز بر انجام شغلم هستم و این واقعاً ناراحت‌کننده است که بار‌ها از من بخواهند به صحبت‌های منابع ناشناس و بی‌اساس و شایعات کذب که عملکرد حیاتی جامعه اطلاعاتی و رابطه آن با رئیس جمهور را تضعیف می‌کنند پاسخ بدهم.

وی افزود: من به رهبری جامعه اطلاعاتی کشورمان که صرفاً متمرکز بر مأموریت حیاتی ارائه به موقع اطلاعات واقع‌گرایانه و بدون غرض به رئیس جمهور و معاونش و تیم امنیت ملی است و همین طور حمایت از امنیت ملی کشورمان افتخار می‌کنم.

اوایل سال جاری میلادی شایعاتی درباره‌ی احتمال کنار گذاشته شدن دن کوتس از دولت منتشر شد.

در عین حال نام دیگری نیز به عنوان جانشین احتمالی کوتس مطرح شده و او جوزف دانفورد، رئیس در حال کناره‌گیری ستاد مشترک ارتش آمریکا است.

آکسیوس گزارش کرد که دن کوتس چندین بار ترامپ را به دلیل اظهاراتش در ارتباط با روسیه و کره شمالی خشمگین ساخته است.

بر اساس این گزارش یک بار دن کوتس ظاهراً از روابط ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه طی مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی در جریان اجلاس مجمع امنیتی آسپن در سال گذشته میلادی تلویحا انتقاد کرد.

همچنین یک اظهار نظر دیگر دن کوتس به یک کمیته سنا در ماه ژانویه مبنی بر بعید بودن تسلیم سلاح‌های هسته‌ای از سوی کره شمالی نیز باعث خشم ترامپ شده است.

فلیتز یک تحلیلگر مشهور سازمان سیا بوده و به عنوان عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز خدمت کرده است.

او در حال حاضر رئیس انستیتو موسوم به "مرکز سیاستگذاری امنیتی" است.

طبق گزارش آکسیوس، ترامپ گفته است که "فلیتز را دوست دارد و درباره‌ی او صحبت‌های عالی شنیده است".

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: