«سیپری» گزارش داد؛
موسسه سیپری در تازه‌ترین گزارش خود وضعیت جنگ‌افزار‌های اتمی و رقابت هسته‌ای در جهان را مورد ارزیابی قرار داده است.
کد خبر: ۵۸۹۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳        17 June 2019

افزایش سرمایه‌گذاری قدرت‌های اتمی برای نوسازی تسلیحات هسته‌ای
 

اطلس‌خبر به نقل از پارسینه:

به نقل از دویچه وله، در گزارش موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) که بامداد دوشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) منتشر شده، از افزایش سرمایه‌گذاری‌های قدرت‌های اتمی در جنگ‌افزار‌های هسته‌ای سخن رفته است.

طبق گزارش سیپری شمار جنگ‌افزار‌های هسته‌ای در طی یک سال گذشته به میزان اندکی کاهش یافته، اما قدرت‌های اتمی بیش از پیش در تلاش مدرنیزه کردن زرادخانه‌هسته‌ای خود هستند. این بخشی از استراتژی آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ بوده و در روسیه نیز گرایش‌های مشابهی دیده می‌شود.

شنون کایل، کارشناس مؤسسه سیپری در این رابطه تصریح کرد که نقش و اهمیت جنگ‌افزار‌های اتمی در چارچوب استراتژی‌های امنیتی و نظامی قدرت‌های اتمی رو به افزایش گذاشته است.

بنا بر گزارش این مؤسسه پژوهشی در آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۱۳ هزار و ۹۰۰ کلاهک هسته‌ای در جهان وجود داشته است. یک سال پیش از آن شمار این جنگ‌افزار‌ها بیش از ۱۴ هزار و ۴۶۰ عدد بوده است.

به گفته کارشناسان این کاهش اندک از جمله به این برمی‌گردد که قدرت‌های هسته‌ای آن دسته از جنگ‌افزار‌های اتمی را که نیازی به آن نداشته‌اند، از دور خارج کرده‌اند.

شایان ذکر است که شمار کلاهک‌های هسته‌ای در جهان در اوج دوران جنگ سرد در دهه هشتاد میلادی بیش از ۷۰ هزار عدد بود.


رقابت تنگاتنگ آمریکا و روسیه


طبق گزارش سیپری آمریکا و روسیه روی هم ۹۲ درصد از کلاهک‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند. کارشناسان شمار کلاهک‌های هسته‌ای موجود در زرادخانه‌های این دو کشور را به ترتیب ۶۱۸۵ فقره (آمریکا) و ۶۵۰۰ فقره (روسیه) برآورد می‌کنند.

شمار جنگ‌افزار‌های هسته‌ای دیگر قدرت‌های اتمی اینگونه برآورد شده است: بریتانیا ۲۰۰، فرانسه ۳۰۰، چین ۲۹۰، اسرائیل ۸۰ تا ۹۰، هند ۱۳۰ تا ۱۴۰ و پاکستان ۱۵۰ تا ۱۶۰ عدد.

در گزارش سیپری همچنین تلاش‌های کره شمالی برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

کارشناسان بر این باورند که کره شمالی در حال حاضر ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد. این درحالی است که شمار این جنگ‌افزار‌ها در کره شمالی یک سال پیش از آن ۱۰ تا ۲۰ فقره ارزیابی شده بود.

بنا بر این گزارش شمار کلاهک‌های هسته‌ای به تنهایی مهم‌نیست. نکته تعیین‌کننده آن است که چه تعداد از این جنگ‌افزار‌های اتمی آمادگی به‌کارگیری در عملیات جنگی را دارند.

آنگونه که کارشناسان مؤسسه سیپری ارزیابی کرده‌اند، شمار این دسته از جنگ‌افزار‌ها بر ۳۷۵۰ فقره بالغ می‌شود و تنها روسیه، آمریکا، بریتانیا و فرانسه هستند که می‌توانند بلافاصله از کلاهک‌های هسته‌ای خود استفاده کنند.

مؤسسه پژوهشی سیپری در گزارش خود همچنین در مورد سپری شدن پیمان «استارت نو» هشدار داده است که اعتبار آن در سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد.

پیمان «استرات نو» در سال ۲۰۱۰ میلادی بین رؤسای جمهوری وقت ایالات متحده و روسیه، باراک اوباما و دمیتری مدودف، امضا شد. بر اساس این پیمان، دو کشور تعهد کردند طی هفت سال شمار کلاهک‌های هسته‌ای فعال خود را تا ۳۰ درصد کاهش دهند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: