تورم نقطه به نقطه به ۵۲.۱ درصد رسید
رئیس جمهور روحانی در سخنانی در جلسه مورخه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ هیات دولت گفت: امروز مردم ایران نسبت به ۶ ماه و یکسال گذشته آرامش بیشتری دارند. این سخنان در حالی است که نرخ تورم در مقایسه با یکسال گذشته افزایش چشمگیری داشته است و طبق گزارش اخیر مرکز آمار خانوار‌های کشور به طور میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند.
کد خبر: ۵۸۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹        13 June 2019
 رئیس جمهور روحانی در سخنانی در جلسه مورخه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ هیات دولت با اشاره به اینکه آمریکا بی سابقه‌ترین تحریم و فشار تاریخی را در یکسال گذشته بر ملت ایران وارد کرد و از این به بعد این تحریم‌ها و فشار، ظرفیت خود را از دست داده و تخلیه خواهد شد گفت: اینگونه فشار‌های آمریکا در تاریخ بی سابقه است و حتی با فشار‌هایی که از طریق سازمان ملل و تحت فصل هفتم منشور این سازمان علیه کشور‌ها اعمال شده، قابل مقایسه نیست.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امروز مردم ایران نسبت به ۶ ماه و یکسال گذشته آرامش بیشتری دارند و نسبت به آینده کشور خود امیدوارتر هستند و امروز مسئولان کشور نیز دیدگاه و نظر متحد و واحدی دارند و راه کلام و نظرات مسئولین رده بالا و همه مردم و فرهیختگان جامعه یکسان و واحد شده است.
 
حالا پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا واقعاً مردم در مقایسه با شش ماه و یک سال پیش آرامش بیشتری دارند؟
 
برای پاسخ به این پرسش کافی است تا به مهمترین شاخص اقتصادی که نرخ تورم می‌باشد و بسیار بر روی زندگی و آرامش مردم تاثیرگذار است سری بزنیم.
 
بررسی گزارش‌های مرکز آمار ایران پیرامون نرخ تورم نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه سال گذشته حدود ۸ درصد و در آبان ماه ۱۳۹۷ حدود ۱۵.۶ درصد بوده است و این در حالی است که این نرخ در اردیبهشت ماه سال جاری (آخرین گزارش منتشر شده در مورد نرخ تورم) به ۳۴.۲ درصد رسیده است. از این گذشته اگر بخواهیم به نرخ تورم نقطه به نقطه اشاره کنیم باید گفت که نرخ تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه سال گذشته ۸.۳ درصد و در آبان ماه سال ۱۳۹۷ حدود ۳۴.۹ درصد گزارش شده است. نرخ تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه سال جاری به ۵۲.۱ درصد افزایش یافته است و این یعنی اینکه خانوار‌های کشور به طور میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند.
 
این ارقام نرخ تورم نشان می‌دهد که اوضاع اقتصادی مردم در مقایسه با یکسال و شش ماه گذشته بدتر شده است و می‌توان این گونه نتیجه گیری کرد که مردم در مقایسه با یکسال و شش ماه گذشته در آرامشی که رئیس جمهور گفته به سر نمی‌برند.
 
هر چند که در ابتدای خرداد ماه سال جاری رئیس جمهور گفته بود که "من هر روز در مسیر چهره‌های مردم را می‌بینیم و نظرشان نسبت به خودم را از روی اینکه چند نفر می‌خندن، چند نفر عصبانی هستند، چند نفر قیافه شون گرفته است، نظرسنجی می‌کنم! پس نیازی نیست که روزنامه‌ها از مشکلات مردم بنویسند تا رئیس جمهور باخبر شود! رئیس جمهور و دولت درد مردم را می‌داند! "، اما باید گفت که صحبت‌های امروز رئیس جمهور نشان می‌دهد که نظرسنجی‌های وی در مسیر رفت و آمد از چهره‌های مردم به نتایج واقعی منتج نشده است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: