بنیانگذار شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک)، کاخ سفید را به راه انداختن جنگ اقتصادی علیه مردم ایران متهم کرد و گفت: سخن از کاهش تنش بدون گام برداشتن برای توقف جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایرانیان بی نتیجه خواهد بود.
کد خبر: ۵۸۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶        11 June 2019


"تریتا پارسی" روز سه شنبه افزود: تا زمانی که "جان بولتون" در سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید و "مایک پمپئو" وزیر خارجه باشند، گفت: وگو‌های احتمالی وارد مرحله پیشرفته‌ای نخواهد شد.

وی درباره سفر "هایکو ماس" وزیر خارجه آلمان به ایران تصریح کرد: این اتفاقی خوبی است که تعدادی از کشور‌ها بدنبال کاستن از تنش‌هایی هستند که ترامپ مسبب آن‌ها بوده، اما اگر کاهش تنش به این معنا باشد که ریسک جنگ کاهش داده شود و همزمان ترامپ به جنگ اقتصادی خود علیه مردم ایران ادامه دهد، تلاش‌های میانجیگرانه از سوی کشور‌های دیگر بی نتیجه خواهد شد.

استاد دانشگاه جورج تاون ادامه داد: تحریم‌های پتروشیمی علیه ایران تأکیدی بر نیاز به کاهش سطح تنش در هر دو بعد نظامی و اقتصادی است.

پارسی در پاسخ به این سووال که اگر "دونالد ترامپ" واقعاً بدنبال مذاکره و دیدار با مقام‌های ایران است، چرا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کرده است، گفت: گرچه احتمال بسیار ترامپ (بر عکس بولتون) دنبال مذاکره است، اما هنوز بر این اندیشه است که بهترین مسیر برای مذاکره ادامه فشار حداکثری به ایران است.

وی اضافه کرد: روشن نیست که آیا تحریم پتروشیمی ایران روندی بود که از پیش تعریف و اجرا شده و ترامپ برای اجرایی شدن آن‌ها "مداخله" نکرده است یا اینکه ترامپ خود راسا دستور به اعمال تحریم‌های پتروشیمی داده باشد.

بنیانگذار نایاک در پاسخ به اینکه آیا با تداوم جنگ تروریستی اقتصادی آمریکا و اعلام تحریم پتروشیمی ایران اساساً مذاکره با دولت ترامپ سودی خواهد داشت، گفت، مذاکره شاید به صورت سطحی مؤثر باشد.

پارسی توضیح داد: تحریم‌های پتروشیمی با هر انگیزه‌ای اعمال شده باشد، در مجموع مذاکره در جزئیات با ترامپ، با وجود جان بولتون در سمت مشاور امنیت ملی بی ارزش خواهد بود. بولتون تمام توان خود را برای به هم زدن گفت: وگو‌ها به کار خواهد بست. پمپئو نیز همین گونه است.

استاد دانشگاه جورج تان افزود:، اما شاید گفت: وگو‌های کلی و اولیه با ترامپ سودمند باشد تا به وی نشان داده شود که با مذاکره چه می‌توان حاصل کرد به این شرط که مخالفان دیپلماسی را از حلقه اطراف خود بیرون اندازد.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: