رئیس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که اروپایی ها در مهلت دو ماهه ایران به تعهدات خود در برجام عمل کنند. درغیر این صورت ایران به اقدامات دیگری که وعده داده است، عمل خواهد کرد.
کد خبر: ۵۷۸۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱        17 May 2019

رئیس کمیته هسته ای مجلس: امیدواریم اروپا در مهلت دو ماهه به تعهدات خود در برجام عمل کند

حجت الاسلام «مجتبی ذوالنوری» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره مهلت 60 روزه ایران به اروپایی ها در خصوص برجام افزود: در برجام برای غنی سازی و تولید آب سنگین محدودیت گذاشته نشده بود بلکه در آنجا گفته شده انباشت و نگهداری این مواد سقف دارد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای این که ذخایر آب سنگین و اورانیوم ایران انباشته نشود آن را می فروخت که الان جلوی فروش آن را گرفته اند و باید راه فروش این مواد را باز کنند.
ذوالنور در عین حال گفت: مهم موعد دو ماه آتی است که اگر شرکای برجام نظر جمهوری اسلامی را تامین نکنند ایران توقف محدودیت های خود در برجام را ادامه خواهد داد. اگر امروز اروپایی اقدامی نکنند اقدامات بعدی جمهوری اسلامی در حوزه سطح غنی سازی و راکتور آب سنگین اراک اجرا خواهد شد.
رییس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر طبق برجام تا 3.67 درصد غنی سازی می کنیم ولی اگر طی این دو ماه نظر ایران را تامین نکنند، ما این سطح را افزایش می دهیم و راکتور 40 مگاواتی اراک را مجددا به حالت اول بر می گردانیم و این دو موضوع آنها را نگران می کند.
ذوالنور در ادامه به تحرکات آمریکایی ها در منطقه اشاره کرد و گفت: آنها از همان ابتدای انقلاب هم اعلام کردند که هدفشان نابودی جمهوری اسلامی است. ولی روسای جمهور این کشور این آرزو را یکی یکی به گور می برند و جمهوری اسلامی همچنان استوار و پابرجا خواهد ماند.
شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه 18 اردیبهشت ماه 98 در بیانیه ای اعلام کرد که ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.
در بیانیه شورای عالی امنیت ملی که طی نامه های جداگانه نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی به سران کشورهای عضو برجام اعلام شد؛ به کشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده شد.
در این بیانیه تاکید شد: «در هر زمان که خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد».
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: