رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، تصمیم تهران را برخلاف توافق هسته ای ندانست و از اتحادیه اروپا به عنوان طرف اصلی این توافق بین المللی خواست از منافع خود در برابر آمریکا دفاع کند.
کد خبر: ۵۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵        14 May 2019
این مطلب را 'کمال خرازی' در سفر اخیر به پاریس و در گفت: وگو با روزنامه فرانسوی لوموند عنوان کرد.
 
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار لوموند درباره خواسته‌های دقیق ایران از اروپایی‌ها گفت: اروپا مکانیسمی به نام 'اینستکس' ایجاد کرده تا روابط تجاری خود با ایران، با وجود تحریم‌های بانکی آمریکایی را حفظ کند. این مکانیسم در فرانسه ثبت شده، اما اقدامی فراتر از آن انجام نشده است.

خرازی تصریح کرد: ساختار متناظر این راهکار نیز، در ایران آماده کار است و همه مسوولان آن نیز در تهران منصوب شده اند. به نظر می‌رسد که دو ماه باید برای آغاز اولین نقل و انتقالات مالی کافی باشد.

وزیر خارجه سابق ایران در پاسخ به این سئوال خبرنگار لوموند مبنی بر اینکه 'اروپایی‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند و اینستکس نیز به شما اجازه می‌دهد فقط محصولات و اقلام بشردوستانه دریافت کنید. آیا این برای شما کافی است؟ ' گفت: شرکت‌های اروپایی هنوز هم می‌توانند از ایران نفت بخرند. برخی از این کشور‌ها هیچ منافعی در آمریکا ندارند، از این رو ترسی از تحریم‌ها ندارند. ایتالیا و یونان خرید‌های نفتی خود را متوقف کردند در حالیکه آمریکا به آن‌ها معافیت‌هایی را از تحریم‌ها قائل شده بود.

وی افزود: این نشان می‌دهد که این تصمیم (نخریدن نفت) سیاسی است. پرداخت‌های ترزیق شده در قالب اینستکس باید به عنوان آغازی برای خرید‌های ایران از اروپا باشد. خرازی گفت: گفته شده که اینستکس در وهله نخست برای این منظور خواهد بود که ایران بتواند اقلام دارویی و اقلام غذایی خریداری کند. این سخن برای ما رضایتبخش نیست. به این معنا که ما فکر می‌کنیم این راهکار باید اجازه دهد همه نوع نقل و انتقال صورت گیرد. وی تصریح کرد: بنابراین برای چه اروپا نیز متقابلا' هیچ فشاری روی آمریکا اعمال نمی‌کند؟ اروپا باید از منافع خود دفاع کند.

شورای عالی امنیت ملی ایران هفته گذشته در سالروز خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای خطاب به کشور‌های عضو برجام از کاهش تعهدات ایران در برجام خبر داد و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

در بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان که طی نامه‌های جداگانه از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران کشور‌های عضو برجام اعلام شده، به کشور‌های باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داده، و تاکید شده است: هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

در همین پیوند، وزیران خارجه اتحادیه اروپا، روز گذشته (دوشنبه) اولین نشست خود را در بروکسل پس از هشدار برجامی ایران برگزار کردند. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اروپا در حاشیه این نشست تاکید کرد که با تمامی ابزار‌ها و اراده سیاسی از برجام حمایت می‌کنیم. آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت سال گذشته از توافق هسته‌ای خارج شده و تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: