ونزوئلا بعد از ۱۶ سال برای اولین بار کنترل تبادل ارز خارجی در بانک‌ها را لغو کرد، اما برخی از ناظران چندان خوشبین نیستند که این اقدام بتواند به بهبود اقتصاد کشور کمک کند.
کد خبر: ۵۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱        14 May 2019

این اقدام در حالی از سوی دولت ونزوئلا انجام گرفت که تنها بخش کمی از مردم ونزوئلا به تبادل ارز در بانک‌های خصوصی در کاراکاس مبادرت می‌ورزند که می‌توانند از سیاست جدید بهره ببرند.

یکی از شهروندان ونزوئلا می‌گوید: ابر تورم ونزوئلا باعث شده است که بسیاری از مردم نتوانند دلار بخرند و تمرکز آنها بر خرید غذا است.

هم چنین آسدروبال اولیواروس، یک اقتصاددان اعلام کرد: برخی از موسسات خصوصی در انتقال بین‌المللی ارز خارجی دچار مشکل هستند، زیرا تحریم‌های آمریکا برای فشار آوردن بر دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا باعث بروز موانعی در روند انتقال پول شده است.

وی ادامه داد: لغو کنترل تبادل ارز باید زمانی انجام گیرد که شرایط برای آن مهیا باشد.

کنترل تبادل ارز خارجی در سال ۲۰۰۲ توسط هوگو چاوز، رییس جمهور پیشین ونزوئلا اعمال شده بود.

دولت ونزوئلا در ماه اوت اقداماتی را برای کاهش کنترل‌های بانکی انجام داد تا مردم و شرکت‌ها بتوانند به خرید و فروش دلار بپردازند و به این ترتیب اقتصاد این کشور بهبود یابد، اما این تدبیر با موفقیت کمی همراه بود. در سال‌های گذشته تورم در این کشور بسیار افزایش یافته است و خرید و فروش دلار در بازار سیاه انجام می‌گیرد.

ونزوئلا با مشکل جدی مالی مواجه است، زیرا صادرات نفت این کشور به عنوان یکی از منابع اصلی تامین‌کننده ارز خارجی‌اش کاهش یافته است. صنعت نفت این کشور تحت تحریم‌های آمریکا و متحدان‌اش است.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: