پس از آنکه دولت آمریکا از ترکیه خواست تا برنامه خرید سامانه‌های دفاعی اس -۴۰۰ روسیه را به تعویق بیندازد، آنکارا در حال بررسی این مساله است.
کد خبر: ۵۷۷۹۸
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹        14 May 2019

به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، دولت آمریکا از ترکیه خواسته تا خرید این سامانه‌های دفاع موشکی روسی را به ۲۰۲۰ موکول کند و حالا آنکارا در حال بررسی این درخواست است. این گام در صورت برداشته شدن گشایشی در روابط پرتنش آنکارا و واشنگتن محسوب می‌شود که بر سر خرید سامانه‌های دفاع موشکی روسیه به اختلاف برخورده‌اند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اخیراً از آنکارا خواسته بود تا دریافت این سامانه‌های دفاعی موشکی روسی را که قرار بود ژوئیه سال جاری میلادی باشد، به تعویق بیندازد.

این تأخیر باعث می‌شود آمریکا و ترکیه برای حل بن بست موجود که روابطشان را تحت شعاع قرار داده، زمان کافی داشته باشند؛ این مساله همچنین باعث شده تا آنکارا در معرض تحریم‌هایی بیشتر قرار گیرد که همین امر اقتصاد این کشور را وخیم می‌کند.

آمریکا می‌گوید که این سامانه‌های دفاع موشکی روسی برای ساقط کردن جنگنده‌های آمریکایی و متحدان شامل اف -۳۵ هاست که ترکیه در ساخت آنها دخیل است.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا برنامه خرید اس -۴۰۰ های روسی توسط ترکیه را با برنامه اف -۳۵ مغایر می‌داند در حالیکه ترکیه گفته که تمایل دارد تا ۱۰۰ فروند از این جنگنده‌های نسل جدید رادار گریز ساخت کمپانی لاکهید مارتین را خریداری کند.

این در حالی است که مقام‌های دولت ترکیه مکرراً گفته‌اند که پس از بن بست‌های به وجود آمده برای خرید سامانه‌های دفاعی موشکی پاتریوت آمریکا، در خرید سامانه‌های روسی عقب نشینی نمی‌کند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، یکی از مقام‌های ارشد ترکیه بر موضع این کشور تاکید کرده و گفته که آنکارا از خرید این سامانه‌های روسی دست نمی‌کشد و در ژوئیه آنها را خریداری می‌کند.

وی گفته که موضع ترکیه در این‌ باره تغییر نکرده است اما گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد.

همچنین یکی از مقام‌های ارشد نیروی هوایی آمریکا گزارش‌های موجود درباره توقف ارسال تجهیزات مربوط به اف -۳۵ به ترکیه را تأیید کرد و گفت که گفت‌وگوها درباره این موضوع ادامه دارد.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: