روزنامه گلوبال تایمز از رسانه های حزب حاکم چین نوشت که برجام در حال فروپاشی است و مسبب اصلی این روند نیز آمریکا و فشارها و تحریم های این کشور علیه ایران است.
کد خبر: ۵۷۷۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶        11 May 2019
تارنمای این نشریه روز شنبه در مطلبی نوشت: یک سال از زمانی که آمریکا از برجام خارج شد می‌گذرد این کشور در این مدت بیشترین فشار‌های اقتصادی و تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده و تهران را مجبور کرده است در قبال این اقدامات، محدودیت‌هایی در چارچوب توافق هسته‌ای برای ۶۰ روز در نظر گیرد.

روزنامه می‌نویسد که بسیاری نسبت به آینده برجام بدبین هستند و در واقع بر این باورند که فروپاشی این توافق که سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، به دلیل اقدامات آمریکا شروع شده است.

گلوبال تایمز تصریح کرد که آمریکا با شروع این فرایند و اینکه باعث از بین رفتن این توافق شده است، کل منطقه را به خطر انداخته است و اکنون نگرانی‌های فراوانی در این مورد در جامعه بین المللی وجود دارد.

روزنامه چینی از برجام به عنوان یک دستاورد بسیار مهم دیپلماسی یاد کرده و نوشته است، اما این توافق حالا به دلیل سیاست‌های پارتیزانی آمریکا به خطر افتاده است.

نشریه تاکید کرده است که دولت آمریکا با راهبرد‌های خطرناک و تند خود، عدالت، اعتبار، دیپلماسی و اخلاق را در ارتباط با برجام زیر پا گذاشت توافق هسته‌ای را پاره کرد و برای همه مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

گلوبال تایمز می‌نویسد آمریکا چطور می‌تواند فضا را برای مذاکره ایجاد کند این کشور خرید نفت از ایران را تحریم و سپاه پاسداران را تروریست خوانده و ناو هواپیمابر و بمب افکن راهی منطقه کرده است آمریکا همه راه‌ها را بسته است دیگر فضایی برای گفتگو وجود ندارد.

این روزنامه، آمریکا و اذنابش را مورد خطاب قرار داده و آورده است امروز گفته می‌شود که اسراییل، عربستان، بحرین و امارات باعث این شرایط شده اند آن‌ها از آمریکا سلاح می‌خرند و از سیاست‌های واشنگتن علیه تهران پیروی می‌کنند.

گزارش تاکید می‌کند آمریکا با فشار‌های حداکثری به قول خودش بر ایران در واقع فشار بر منافع خود را افزایش داده است این کشور منطقه خاورمیانه را به صحنه تنش‌های جدیدی تبدیل کرده است و خطر رویارویی بیش از هر زمانی وجود دارد این کشور آنطور که می‌گوید برای گفتگو صداقت ندارد.

روزنامه با اشاره به اینکه فشار امروز آمریکا بر مردم ایران از یاد‌ها نخواهد رفت، می‌افزاید: این هم از اقدامات بسیار بد آمریکا است و این موضوعی نیست که بزودی به فراموشی سپرده شود.

گلوبال تایمز در پایان تحلیل خود آورده است که سیاست‌های دمدمی مزاج دولت آمریکا و پنهانکاری‌های این کشور باعث مخاطرات زیادی برای دنیا شده است این رفتار و عملکرد، امروز ایران را هدف قرار داده است و فردا نوبت به کشوری دیگر خواهد رسید.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: