به ظن فعالیت غیرقانونی؛
هیئت کارشناسان سازمان ملل متحد در حال بررسی حضور رئیسان دو شرکت اسلحه سازی کره شمالی در تهران است.
کد خبر: ۵۵۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴        12 March 2019

سازمان ملل در حال بررسی حضور فروشندگان سلاح کره شمالی در ایران است
 

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

به نقل از «ان بی سی نیوز»، گزارش هیئت کارشناسی سازمان ملل متحد می‌گوید این سازمان در حال بررسی دو شرکت موشکی و تسلیحاتی کره شمالی به ظن فعالیت در ایران و نقض احتمالی تحریم‌های بین المللی است.

بنابر مدارک مسافران هوایی که در گزارش هیئت مذکور آمده است، رئیسان دو شرکت اسلحه سازی «کومید» که تجهیزات مورد نیاز موشک‌های بالستیک و دیگر تسلیحات را صادر می‌کند، و شرکت «گرین پاین» که سلاح‌های متعارف می‌فروشد، اخیرا به ایران سفر کرده بودند.

هاف گریفیس، هماهنگ کننده هیئت ارزیاب تحریم‌های کره شمالی در سازمان ملل اظهار داشت یک عضو این سازمان به هیئت اطلاع داده است که دو شرکت تسلیحاتی کره شمالی که هر دو درلیست سیاه سازمان ملل قرار دارند، در حال حاضر به شدت در ایران فعالند.

او در گفتگوی تلویزیونی «ان بی سی نیوز» گفت: «یک تحقیق فعالی در این رابطه وجود دارد که دقیقا چه کسانی در سفارت کره شمالی در تهران حضور دارند و آنجا چه می‌کنند.»

این هیئت پیش از این نحوه فعالیت شرکت «کومید» در ایران با کمک دیپلمات‌های کره شمالی تا سال ۲۰۱۶ را مستند کرده بود که ایران سرانجام این دیپلمات‌ها را اخراج کرد. بر اساس گزارش پیشین، دو نماینده کره شمالی به نام‌های کیم یونگ چول و جانگ جونگ سون، بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بیش از ۲۶۲ بار در مسیر تهران به دوبی رفت و آمد کرده بودند. این افراد مظنون به انتقال پول نقد برای اجتناب از تحریم‌های کره شمالی هستند.
 
سازمان ملل درباره حضور سلاح‌فروشان کره شمالی در ایران تحقیق می‌کند
تصویر گذرنامه کیم یونگ چول

سازمان ملل اکنون در حال بررسی این ادعا است که شهروندان کره شمالی که برای شرکت‌های تسلیحاتی حاضر در لیست سیاه سازمان ملل کار می‌کنند، به تهران بازگشته اند و در انتقال پول نقد برای فعالیت‌های مشکوک غیرقانونی دخیل اند.

گزارش مذکور می‌گوید هیئت سازمان ملل از ایران خواسته تا کپی گذرنامه تمام دیلپمات‌های کره شمالی در تهران ارائه کند، اما تهران تا کنون به این درخواست پاسخ نداده است.

بر این اساس، هیئت سازمان ملل اطلاعات گذرنامه‌های چندین دیلپمات کره شمالی را که پیش از این به عنوان نمایندگان شرکت‌های کومید و گرین پاین در فهرست سیاه قرار گرفته بودند به دست آورده و به مقامات ایرانی ارائه کرده است.

پیونگ یانگ سال هاست که برای کسب درآمد و جلب حمایت کشور‌های دیگر، به آن‌ها سلاح می‌فروشد و از زمان جنگ ایران و عراق هم انواع موشک‌های بالستیک و فناوری آن‌ها را به ایران فروخته است.

آخرین گزارش هیئت کارشناسان سازمان ملل نشان می‌دهد کره شمالی توانسته است با استفاده از روش‌های پیچیده‌ای تحریم‌های این سازمان را دور بزند و نفت بیشتری وارد کند، صادرات ذغال سنگ خود را گسترش بدهد، سلاح بفروشد و بانک‌های خارجی را هک کند.

گریفیس می‌گوید کره شمالی راه‌های تازه‌ای برای فرار از تحریم‌های سازمان ملل، از جمله فریب دادن بانک ها، بیمه‌ها و تاجران جهانی یافته است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: