گلایه سفیر آمریکا در آلمان از سازوکار مالی ویژه؛
سفیر آمریکا در آلمان، با گلایه از سازوکار مالی ویژه اروپا برای تجارت با ایران، آن را غیرسازنده خواند.
کد خبر: ۵۳۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷        10 February 2019

«اینستکس» نشان‌دهنده «بی‌اعتنایی» اروپا به سیاست‌های واشنگتن است
 

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در گفتگویی با روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ» از «بی اعتنایی» اروپایی‌ها به واشنگتن با ایجاد سازوکار مالی ویژه برای تجارت با ایران (اینستکس) گلایه کرد.

دیپلمات آمریکایی همچنین عنوان کرد که «اینستکس» نسبت به تلاش‌های دونالد ترامپ برای اعمال فشار به تهران جهت بازگشت به میز مذاکره درباره برنامه هسته‌ای و دیگر مسائل، غیرسازنده است.

گرنل که سیاست ایالات متحده را «دکترین ترامپ» می‌خواند توضیح داد: «ما از قدرتمندترین تحریم‌های ممکن استفاده می‌کنیم در حالی که همزمان گزینه گفتگو را ارائه می‌کنیم تا ببینیم آیا تغییر در رفتار کشور‌های خاص ایجاد می‌شود یا خیر».
 
وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس ۱۱ بهمن‌ماه رسماً ثبت یک کانال ویژه برای تسهیل تجارت با ایران را اعلام کردند. این کانال با نام «ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری» (اینستکس)» در فرانسه ثبت شده و یک بانکدار آلمانی به نام «پر فیشر» ریاست آن را بر عهده گرفته است. در این کنسرسیوم مالی و حقوقی، انگلیس هم سهامدار است.

روی کاغذ، قرار است این ساز و کار که دو شعبه اروپایی و ایرانی دارد، حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف را تسویه کند، به این صورت که به عنوان نمونه یک شرکت اروپایی بدهکار به ایران، بدهی خود را به اینستکس پرداخت می‌کند و اینستکس هم به نمایندگی از ایران این پول را در قالب انتقال وجه یا تخصیص اعتبار، به شرکت‌هایی منتقل می‌کند که به ایران کالا صادر کرده و طلبکار هستند.

به گفته وزیران خارجه سه کشور اروپایی، این سازوکار بر بخش‌هایی متمرکز است که از سوی آمریکا مورد تحریم قرار نگرفته اند و در ابتدا «با تمرکز بر روی ضروری‌ترین بخش‌ها برای مردم ایران - از قبیل: اقلام دارویی، کالا‌های پزشکی و کالا‌های کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد کرد.»
 
پیش از این، «گوردون ساندلند»، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا تهدید کرده بود «کسانی که از این ساز و کار برای مبادله هر چیزی غیر از اقلام انسانی استفاده کنند، توسط آمریکا تحریم خواهند شد.»

او اضافه کرد: «ما آنها را پیدا کرده و تحریم می‌کنیم و آنها نخواهند توانست با ایالات متحده تجارت کنند.»

این مقام آمریکایی همچنین ادعا کرده تهدید آمریکا به اقدام به معنی آن است که کانال ویژه اروپا «وجود خواهد داشت، اما از آن استفاده‌های ناچیزی خواهد شد.»
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: