رئیس کانون صرافان با تشریح مکانیزم تشکیل بازار متشکل ارزی گفت: مکانیزم قیمت گذاری در این بازار براساس عرضه و تقاضا و به صورت شفاف و واقعی است.
کد خبر: ۵۲۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۶        10 January 2019
رضا ترکاشوند اظهار داشت: بازار متشکل ارزی، ­­ اتاق شفافی است که تشکیل آن در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده ­و همه بازیگران اصلی بازار، ­ در آن حضور دارند.

وی درخصوص اصلی‌ترین کارگزاران و بازیگران ­این مجموعه افزود: کانون صرافان، کانون بانک‌های خصوصی و شورای بانک‌های دولتی به عنوان بازیگران اصلی این بازار هستند و بانک مرکزی به عنوان ناظر عملیات، ­ این بازار را رصد می‌کند تا این بازار سالم کار کند.

رئیس کانون صرافان در خصوص مکانیزم قیمت گذاری در این بازار گفت: عرضه‌ای که در این بازار صورت می‌گیرد در یک دوره زمانی آزاد است، ولی معامله صورت نمی‌گیرد، سپس ­­براساس میزان عرضه و تقاضا و قیمت‌هایی که ارائه می‌شود به صورت میانگین و با توجه به نرخ روز قبل، نرخی تعریف می‌شود و به عنوان نخستین ­­معامله شروع به کار می‌کند ­و بر اساس آن بازار شکل می‌گیرد و به کارش ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه همچنان­ قیمت گذاری‌های ارز­­ به صورت شفاف نیست ­­­گفت: صبح­‌ها منتظر هستیم که نرخ ارز­ از دو بازار افشاری و سبزه میدان اعلام شود و این بازار‌ها هم­ وابسته به بازار‌های کشور‌های همسایه مثل بازار هرات، سلیمانیه و دبی هستند­ که در این بازار‌ها نرخی تعریف می‌شود و در بازار داخلی ادامه پیدا می‌کند.

ترکاشوند ادامه داد: بازار متشکل ارزی به دنبال این است که به صورت شفاف و براساس عرضه و تقاضا و فاکتور‌های بازار‌های داخلی عمل کند.

وی درخصوص زمان راه اندازی این بازار افزود: مقدمات حقوقی این بازار و ساختار کلی آن، از طرف بانک مرکزی درحال تعریف شدن است و به محض اینکه مراحل حقوقی آن تمام شد این بازار کارش را شروع می‌کند.

رئیس کانون صرافان افزود: تشکیل بازار ­­متشکل ارزی، آرزوی ۷۰ ساله در نظام­­ ارزی کشور است و ما­ نیازمند این بازار بوده ایم که بدانیم عرضه در آنجا انجام می‌شود و ادامه دارد و براساس واقعیات بازار، ­ نرخ در آن تعیین شود.

ترکاشوند درباره وضعیت فعلی بازار ارز گفت: بازار فعلی ارز، تابع عرضه و تقاضا است و درصورتی که بتوانیم عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم، می‌توانیم این بازار را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر این بازار توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود­ یعنی تقاضا تعریف شده و هر کسی می‌داند چه میزان ارز برای چه مقصودی در سال می‌تواند بگیرد و از طرفی عرضه هم تعریف­ و مدیریت می‌شود و معلوم است که از چه کانال‌هایی عرضه صورت می‌گیرد، به چه طریقی­ ارز وارد کشور می‌شود، ­ چگونه­­ در گمرکات ثبت و تأیید شده و در داخل کشور توزیع می‌شود.

ترکاشوند گفت: نقش بانک ها، صرافی‌های بخش دولتی و خصوصی تعریف شده است و اگرچه در این تعریف، نقش صرافی‌های بخش خصوصی تضعیف­­ شده، اما ­­امیدواریم موانع موجود برطرف شود و صرافی‌های بخش خصوصی هم بتوانند ­باثبات کار خود را انجام دهند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: