محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران جنگ افروزی‌های آمریکا را عامل ایجاد داعش و شاخه‌های وابسته با القاعده خواند که هزینه‌های زیادی به مردم خاورمیانه و ایالات متحده تحمیل کرده است.
کد خبر: ۴۸۴۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴        09 November 2018

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی نوشت: جنگ به اصطلاح ضدترور آمریکا جان بیش از پانصد هزار نفر را گرفته است. بیش از ۱۱۰ هزار نفر فقط از سال ۲۰۱۶ به بعد کشته شده اند. این افتضاح موجب نابودی عراق، سوریه، لیبی و یمن شده و باعث ایجاد داعش و چندین شاخه وابسته به القاعده شده است. هزینه این اقدام برای رای دهندگان آمریکایی شامل بیش از هفت هزار کشته و بیش از ۵.۶ تریلیون دلار بوده است. هزینه آن برای خاورمیانه نیز غیرقابل سنجش است.

بموسسه «واتسون» آمریکا در پژوهشی اعلام کرد، جنگ‌هایی که آمریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در عراق و افغانستان و کشور‌های دیگر به راه انداخته جان بیش از نیم میلیون نفر را گرفته است.

دانشگاه براون در بیانیه‌ای افزوده است: آمار جدید اعلام شده از این دانشگاه بیش از ۱۱۰ هزار نفر از آمار قبلی که در آگوست ۲۰۱۶ اعلام شده بیشتر است که بیانگر آن است که این جنگ همچنان با شدت ادامه دارد.

«نیتا کرافورد» نویسنده این تحقیق تاکید کرد بسیاری از کشته شدگانی که در گزارش‌های مقام‌های آمریکایی و نیرو‌های محلی، از آن‌ها با عنوان عناصر نظامی و مسلح یاد شده، در واقع غیر نظامی هستند.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: