سواحل فلوریدا در معرض طوفان شدید و کم سابقه؛
توفان دریایی مایکل به آب های سواحل فلوریدا در جنوب آمریکا رسید. هواشناسان پیش بینی کرده اند مایکل پیش از رسیدن به خشکی به یک توفان درجه چهارم تبدیل شود و سرعت بادهای آن به ۲۰۱ کیلومتر در ساعت برسد.
کد خبر: ۴۶۶۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰        11 October 2018

خسارات گسترده به پاناما سیتی اینبار با تندباد «مایکل»

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

  تندباد مایکل که در مدت کوتاهی از یک توفان استوایی ملایم به یک ابـرتندباد تبدیل شده، شدیدترین توفانی‌ست که در هشتاد سال گذشته به ایالت فلوریدای آمریکا می‌رسد. رویترز می‌گوید این توفان سومین توفان قوی در تاریخ خشکی اصلی آمریکا به‌شمار می‌رود. این تندباد نخست مناطق شمال شرقی ساحل فلوریدا را درنوردید، آن‌هم در حالی‌که سرعت بادهای آن به حدود ۲۵۰ کیلومتر رسیده‌است.

قدرت این توفان در حدی‌ست که با وجود گذشتن از خشکی، در حالی‌که معمولا این موضوع از سرعت بادهای آن می‌کاهد، همچنان یک توفان قوی، به‌شمار می‌رود. قدرت گرفتن ناگهانی این توفان خیلی از مقام‌ها را غافلگیر کرده بود.

آب‌های غیرعادی گرم در خلیج مکزیک باعث سوخت‌رسانی به این توفان شد که یکشنبه به عنوان یک توفان استوایی شکل گرفته بود. "مایکل" تا سه شنبه یک توفند درجه دو بود و ظرف دو روز تا چهارشنبه به توفانی درجه چهار بدل شد. این توفان پیشتر در آمریکای مرکزی باعث مرگ ۱۳ نفر شد، اما در آمریکا تاکنون فقط مرگ یک نفر در اثر سقوط درختی روی یک خانه گزارش می‌شود.

این توفان باعث قطع برق ۲۵۰ هزار خانه و کسب و کار شده است. دنیس فلتگن از مرکز ملی توفند آمریکا در میامی در فیسبوک نوشت: "وارد حیطه تازه‌ای شده ایم. در رکورد‌های تاریخی تا ۱۸۵۱ هیچ نشانه‌ای از یک توفند درجه ۴ در ناحیه شمال غربی فلوریدا دیده نمی‌شود. "

تندباد‌های دریایی در این منطقه از جهان به پنج دسته تقسیم می‌شوند که شماره‌هایی از یک تا پنج را در برمی‌گیرد. به‌ترتیب با باد‌هایی که سرعت آن‌ها از حداکثر ۹۵ کیلومتر در ساعت (درجه ۱) تا بیش از ۲۵۲ کیلومتر در ساعت (درجه ۵) می‌رسند.اگر سرعت باد‌های مایکل تنها دو کیلومتر در ساعت بیشتر بود، این توفند در میان قوی‌ترین توفان‌ها یعنی درجه ۵ طبقه‌بندی می‌شد.

مقام‌های ایالت‌های فلوریدا، کارولینای شمالی و جنوبی در مورد بارش شدید باران و توفان‌های استوایی بیشتر هشدار داده‌اند.ایالت‌های کارولینای شمالی و جنوبی همچنان مشکلات ناشی از توفان فلورنس را از سرنگذرانده‌اند که مایکل از راه رسیده‌است.
 
مقام های فلوریدا می گویند به حدود ۳۷۵ هزار تن از ساکنان نواحی ساحلی دستور تخلیه اجباری داده اند و یا توصیه شده است خانه هایشان را پیش از ورود توفان ترک کنند. مرکز مدیریت بحران و سوانح طبیعی آمریکا (فیما) هم در هشداری جدی گفته: "آنهایی که خطر می‌کنند و می‌مانند تا طوفان را از نزدیک تجربه کنند متاسفانه زنده نمی‌مانند تا روایت خود را برای دیگران تعریف کنند."

فیما اعلام کرده تدابیر اولیه برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را آغاز کرده و هم‌زمان پنتاگون هم اعلام کرده نیروهای ارتشی آماده کمک به آسیب‌دیدگان احتمالی این طوفانند.در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا وضعیت اضطراری اعلام شده است.تصاویری که ساکنان از وضعیت محله خود قبل از رسیدن طوفان به خشکی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند حاکی از باد شدید و سیل ساحلی است.

خسارات گسترده به پاناما سیتی اینبار با تندباد «مایکل»

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: