واکنش یه اشاره غیر مستقیم به بستن تنگه هرمز ؛
وزیر نفت درباره موضع رئیس جمهور در قبال صادرات نفت ایران نیز گفت: بیانات و نظر رئیس جمهور کاملا روشن و شفاف بود.
کد خبر: ۴۰۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱        07 July 2018

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

  بیژن نامدار زنگنه در خصوص مقابله ایران با سیاست‌های نفتی آمریکا افزود: به هرحال یک جنگ تجاری جریان دارد و در این میان، ما هم کار‌های خودمان را به پیش می‌بریم و تاکنون تغییر عمده‌ای در میزان تولید و فروش نفت خام ایران حاصل نشده است.

وزیر نفت گفت: هم اکنون تغییر عمده‌ای در میزان تولید و صادرات نفت ایران حاصل نشده و جمهوری اسلامی ایران در قبال اقدامات آمریکا، برنامه‌ها و سیاست‌های خود را به پیش برده و خواهد برد.

وزیر نفت همچنین در خصوص سیاست‌های آمریکا و اظهارات و توئیت‌های رئیس جمهور این کشور در مورد اعمال فشار به برخی اعضای اوپک برای افزایش تولید گفت: اصل و اساس اوپک بر این است که بازار نفت، سیاسی نباشد و عوامل سیاسی در بازار دخالت نداشته باشند تا عرضه و تقاضا قیمت نهایی نفت را تعیین کنند، اما برخی اقدامات سیاسی و بی ثباتی ها، موجب ایجاد نگرانی در بازار نفت و افزایش قیمت می‌شود و از جمله دستور توهین آمیز ترامپ به برخی اعضای اوپک که توهین به حاکمیت ملی کشور‌های مستقل عضو این سازمان است موجب افزایش نگرانی‌ها در این بازار شده است.

وی تصریح کرد: این روز‌ها با اقدامات آقای ترامپ، قیمت جهانی نفت هر روز به جز در برخی روز‌ها بالا رفته است و اینکه وی به کشوری مستقل دستور می‌دهد که تولید را بالا ببرید چراکه من با پول اندکی که از شما می‌گیرم از شما محافظت کرده و امنیت شما را تامین می‌کنم، این علاوه بر اینکه برای مردم این کشور‌ها و حاکمیت ملی آن‌ها بسیار توهین آمیز است، موجب بی ثباتی در بازار نفت هم می‌شود.

زنگنه در خصوص افق پیش روی بازار جهانی نفت و صادرات ایران هم گفت: باید ببینیم در ماه‌های آتی، چه تغییری حاصل می‌شود و بازار به کدام سو می‌رود، اما تاکید می‌کنم که وزارت نفت و دولت در قبال اقدامات آمریکا، مقابله کرده و تمام تلاش خود را مصروف داشته و دارد تا بازار خود را حفظ کند.

وزیر نفت همچنین در خصوص پیشنهاد نفتی ارائه شده در بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به کشورمان در مذاکرات اخیر گفت: البته من هنوز این پیشنهاد را ندیده ام، اما همکاران وزارت امور خارجه آن را دیده و ظاهرا از جزییات آن هم خیلی راضی نبوده اند چراکه ما از اتحادیه اروپا انتظار داریم مسئولیت خودش را در حفاظت از برنامه جامع اقدم مشترک (برجام) به انجام برساند.

زنگنه همچنین در خصوص موضع رئیس جمهور در قبال صادرات نفت ایران نیز گفت: بیانات و نظر رئیس جمهور کاملا روشن و شفاف بود.

به گزارش پارسینه، دکتر روحانی شامگاه دوشنبه ۱۲ تیر در جمع ایرانیان مقیم سوئیس گفت: آمریکایی‌ها مدعی شده اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: