سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مطرح کرد؛
سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد که در جریان حملۀ ماه فوریه به شهر صراغب در استان ادلب سوریه، به احتمال زیاد از گاز کلر استفاده شده است.
کد خبر: ۳۸۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۴        16 May 2018
تایید استفاده از «گاز کلر» در حمله به ادلب سوریه
 

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) اعلام کرد که در جریان حملۀ ماه فوریه به شهر صراغب در استان ادلب سوریه، به احتمال زیاد از گاز کلر استفاده شده است.

اگرچه این سازمان اعلام نکرده است که کدام طرفِ درگیری از این سلاح ممنوعه استفاده کرده، اما اذعان داشته که آزمایش‌ها وجود گاز کلر را ثابت کرده‌اند.

حمله به شهر صراغب سوریه در ۴ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی روی داد و بنا بر اعلام کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، گاز کلر از سیلندر‌هایی که در محله الطلیل در همسایگی صراغب نصب شده بود به سمت این شهر پرتاب شده است.

یورونیوز گزارش داد کارشناسان توانسته‌اند دو سیلندر را یافته و پس از انجام آزمایش‌ها، آلوده بودن هر دو سیلندر به گاز کلر را ثابت کنند. این سازمان همچنین شواهدی مربوط به «حضور غیرمعمول کلر» در محیط زیست این منطقه یافته و پس از گفتگو با شاهدان محلی و بیمارانی که دارای علائم قرار گرفتن در معرض گاز کلر بوده‌اند، مدارک بیشتری برای اثبات این ادعای خود به دست آورده است.

شناسایی مادۀ به کار رفته در این حمله، بخشی از تحقیقاتی بود که بطور مشترک توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سازمان ملل انجام می‌شد و از سوی شورای امینت به این سازمان محول شده بود.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، در ماه فوریه از حمله هوایی نیرو‌های دولت مرکزی سوریه به شهر صراغب که در کنترل مخالفان مسلح بود خبر داد و اعلام کرد که در جریان این حمله دست‌کم ۱۱ نفر دچار مشکلات تنفسی شده‌اند. پس از انتشار این خبر، برخی از سازمان‌های بین‌المللی فعال در امور بشردوستانه نیز از درمان شماری از بیمارانی که دارای علائم مسمومیت با گاز کلر بودند خبر دادند.
 
بیشتر بخوانید:
 
بحث استفاده از گازهای شیمیایی ممنوعه در جنگ داخلی سوریه به موضوعی بحث برانگیز در سال های گذشته تبدیل شده است. ایالات متحده در دو مورد از چنین ادعاهایی برای حمله موشکی به اهداف دولتی در خاک سوریه استفاده کرده است.
 
در آخرین مورد، ایالات متحده، فرانسه و انگلستان با ادعای استفاده از گاز شیمیایی در حمله ارتش سوریه به منطقه دوما در غوطه شرقی دمشق، این کشور را آماج حملات موشکی خود قرار دادند که بخشی از آن از سوی پدافند هوایی سوری‌ها دفع شد.
 
پس از این حادثه، برخی تحلیل‌گران و خبرنگاران در مورد نقش ارتش سوریه ابراز تردید کردند و شورشیان و تروریست های حاضر در منطقه را به صحنه سازی متهم کردند.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: