عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت :
یک عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: بیانیه امروز اتحادیه اروپا از این جهت که ایران زیر میز مذاکره و تعهداتش نزد، پرستیژ بین‌المللی ایران در جهان را افزایش داده است.
کد خبر: ۳۸۴۲۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰        16 May 2018
حسین نقاشی، در ارتباط با بیانیه اتحادیه اروپا مبنی بر حمایتشان از حضور ایران در توافقنامه برجام اظهار کرد: هم متخصصان سیاست ایران و هم کارشناسان اروپایی بر این نکته تاکید کرده‌اند که برجام یک توافقنامه میان ایران و ایالات متحده آمریکا نیست؛ از لحاظ حقوق بین‌الملل یک توافقنامه بین‌المللی به حساب می آید.

وی ادامه داد: یکی از ارکان سازمان ملل که اتفاقا آمریکا هم عضو آن است و حق وتو هم دارد، یعنی شورای امنیت این قرارداد را ضمانت کرده است، بنابراین به نظر نمی رسد که چنین قراردادی با خروج یکی از اعضایش از بین برود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اروپا با دلایل منطقی در برجام باقی مانده است، گفت: اتحادیه اروپا منافعی در برجام دارد که من دلیل حضورش در برجام را براساس آن منافع می‌دانم.

وی سپس گفت: این قرارداد هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ فنی و سیاسی زمان زیادی را صرف کرد تا به انجام رسید. به نظر نمی رسد که با تغییر در شکل حضور یکی از اعضا به راحتی چنین قرارداد بین‌المللی‌ای از بین برود.

نقاشی ادامه داد: از آنجایی که به هم خوردن برجام نظم جهانی را می‌تواند از بین ببرد، اروپا به نوعی نگران آینده خودش نیز هست. اروپا به این فکر می کند که قراردادی با صرف هزینه و زمان زیادی به انجام رسیده است و نمی‌شود که آمریکا یا حتی روسیه که به عنوان دو کشوری که در گذشته با یکدیگر مخاصمه داشتند تصمیم بگیرند از این قرارداد خارج شوند، پس آنها نیز به تصمیم این دو کشور تغییر رویه دهند.

وی در ادامه یادآور شد که اتحادیه اروپا با توجه به منافع خود در منطقه و در جهان در برجام مانده است.

نقاشی افزود: اروپا می‌داند که اگر الان در مقابل تغییر دولت آمریکا و تبع آن تغییر تصمیم رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر خارج شدن از برجام کوتاه بیاید، در آینده در موضوعات دیگر با این قدرت سیاسی به مشکل بر می خورد و نمی تواند از ثبات قراردادهای بین‌المللی دفاع کند.

این عضو حزب اتحاد ملت خاطر نشان کرد: نمی‌شود فقط گفت که اتحادیه اروپا به دلیل مبادلات اقتصادی اش با ایران در برجام می ماند؛ چراکه میزان مبادلات اقتصادی اتحادیه اروپا با آمریکا در قیاس با ایران قابل مقایسه نیست. منفعت اقتصادی اروپا در گرو همراهی با آمریکا است اما از لحاظ سیاسی با توجه به بیانیه محکم و قاطعی که امروز صادر کرد، منفعتش در این است که با ایران همراهی کند.

وی ادامه داد: همراهی ایران با اتحادیه اروپا در ادامه مذاکرات در باب برجام اهمیت دارد. اینکه ایران زیر بازی نزد، تاکید چندین باره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این موضوع که ایران در مسئله اتمی پایبند تعهداتش بوده است و بیانیه امروز اتحادیه اروپا پرستیژ بین‌المللی ایران در جهان را افزایش داده است.

نقاشی در پایان گفت: ادامه همراهی اتحادیه اروپا با چین و روسیه در برجام می تواند مانع کارشکنی‌های آمریکایی‌ها در مقابل اروپایی‌ها برای همراهی‌شان با ایران باشد. از این طریق است که ما می توانیم امیدوار باشیم که از فواید اقتصادی برجام استفاده خواهیم کرد.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: