آثار روانی چالش برجام و افزایش مهندسی شده قیمتها در بازار!
دلیل این نوسانات هر چه باشد از جمله وضعیت پیچیده تحریم‌ها و چالش برجام، از دولتمردان انتظار است دست کاسبان و جانیان داخلی تحریم را قطع کنند. اقتصاد ایران بیمار است. شاید هم در وضعیت کُما!
کد خبر: ۳۸۳۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷        16 May 2018
خودزنی برجامی و نفس راحت جانیان تحریم

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

  علی علیزاده / ماجرای بازار سیاه و پر التهاب این روز‌های ارز و آثار مخرب روحی و روانی و اقتصادی آن بر عموم مردم ایران بر هیچ کس پوشیده نیست. متعاقب این تحولات نا امید کننده، هشدارها، صحبتها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های متوالی آرامش بخش و گاه با طعم تحکم و تهدید از سوی متولیان امر در وزن‌های مختلف هم به گواه مردم کوچه و خیابان و کارشناسان زبده اقتصادی نتوانسته تغییری محسوس در فضای فعلی بازار و تجارت پدید آورد.

گرچه مسئولان با هدف تزریق آرامش و کاستن از وضعیت بحرانی فعلی دست به دامان سانسور و کاستن از انتشار اخبار تحریک کننده در فضای رسانه‌ای و در نهایت لابلای افکار و ذهن جویا و کنجکاو آحاد ملت شده اند، گویا لاشخور‌هایی که در این میان از بازار چرب و چیل افزایش لجام گسیخته بهای ارز و سقوط ارزش ریال برای خود کیسه‌های بدون عمق دوخته اند، به نحو احسن از شرایط کنونی همچون کاسبان تحریم در ادوار گذشته سو استفاده می‌کنند.

معلوم نیست آیا اساساً پایانی بر بازی روانی که مسئولان و دست اندرکاران با توسل به شعار‌های نخ نما شده و ادبیات منسوخ و تکراری، به راه انداخته اند وجود دارد یا نه! اما چیزی که به وضوح مشهوده، صدای ترکیدن استخوان‌های قشر فقیر جامعه که از قضا آمار خیره کننده‌ای هم دارند است که ظاهراً به امری عادی تبدیل شده و یا دست کم با بستن چشم و کورنمایی از کنار آن به آهستگی عبور می‌کنند.

مصداق بارز این شعار‌ها همان بیانات گوهر بار مسئولان در شب عید و آستانه ماه مبارک رمضان در هر سال است که با رجوع به آمار و بازوان پر توان خود، نوید ثبات و کنترل بازار و تأمین کالای اساسی مردم را می‌دهند و متذکر می‌شوند اگر چنین و چنان شد، تعزیرات حکومتی مداخله خواهد کرد و پیرو آن از رسانه‌ها و بنگاه‌های خبری، تلویحاً درخواست می‌کنند با انتشار اخبار مثبت و گل و بلبل از رسالت مخدوش شده خبری خود با چشمان بسته عبور کنند.

اما نه تنها لاشخور‌های داخلی که قبلاً از آن‌ها نام بردیم، دست کمی از کرکس‌های کاخ سفید و نوچه‌های صهیونیستشان که همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس، هزاران نفر مرد، زن، کودک، پیر و جوان را به خاک و خون کشیده اند ندارند، بلکه حتی در برخی پارامتر‌ها از آن‌ها کثیف‌تر نیز میباشند. اگر آمریکا و رژیم صهیونیستی در عمل با دشمن خود (مردم رنج دیده فلسطین و سایر مسلمانان آزاده جهان) اعلان جنگ کرده و برای ساقط کردن بنیاد انسانیت، صلح و آرامش در خاورمیانه از هیچ عمل باطلی مضایقه نمی‌کنند، هموطن دلال و محتکر و متصل به....... خودمان، آنچنان سودی از نوسان و بی صاحبی بازار با زدن نون خود در خون مردم هموطنش میبرد که نمونه این خودزنی در تاریخ ایران زمین بسیار کم و نادر است.

معلوم نیست چرا مسئولان در این تلاطم بازار ارز فقط فکر افزایش بهای پیاز، سیب زمینی و گوشت و مرغ هستند؟ افزایش لجام گسیخته اجاره مسکن، قیمت خودرو، قیمت مسکن، طلا و جواهر، بهای خدمات، لوازم برقی و الکترونیک، لوازم آرایشی و بهداشتی، تلفن همراه، رایانه و.. با چه بهانه و حساب و کتابی رخ داده و چگونه دلالان و سودجویان با افزایش نجومی برخی از این قلم اجناس بدون هیچ هراسی یک شبه ره صدساله طی می‌کنند؟

آیا کسی که با هزار بدبختی و رنج توانسته پولی را برای خرید مسکن و خودرو تأمین کند و اکنون توان و قدرت خرید خودر را از دست داده برای مسئولان مهم نیست؟ البته که سیر کردن شکم گرسنه مردم هم در جای خود واجب است، اما نباید فراموش کرد آثار و تبعات روانی افزایش قیمت‌ها بر عموم مردم و سونامی آسیب اجتماعی و روان پریشی در جامعه به مراتب از بمب هسته‌ای خطرناک‌تر و مرگبارتر است.

نوسان قیمت‌ها فقط به دلار ۶۰۰۰ هزار تومانی و یوروی ۷۰۰۰ تومانی ختم نمی‌شود. حتی مزاح با دلار جهانگیری هم دردی دوا نمی‌کند. مردم رکود اقتصادی و تورم را با هم درک و با پوست و استخوان خود در این روز‌های خوش آب و هوای بهاری حس می‌کنند. افزایش اندک دستمزد‌ها در کنار حمله وحشتناک قیمت‌ها به سبد خانوار از این دست آثار مخرب است که باید فکر فوری برای آن کرد.

دلیل این نوسانات هر چه باشد از جمله وضعیت پیچیده تحریم‌ها و چالش برجام، از دولتمردان انتظار است دست کاسبان و جانیان داخلی تحریم را قطع کنند. اقتصاد ایران بیمار است. شاید هم در وضعیت کُما! تزلزل بازار و کاسبی برخی خوک صفت‌ها در این میان نه تنها فرصت‌های سرمایه گذاری را در ایران از بین می‌برد، بلکه موجب خروج گسترده سرمایه انسانی و پولی از این مملکت می‌شود.

متولیان اقتصادی و دست اندرکاران قضایی نباید حواسشان از سرکرده‌های اصناف و مدیران بالانشین صنایع که خدای نکرده خواسته و ناحواسته در این بازار کی بود کی بود من نبودم! بفکر سودجویی و کاسبی در شرایط بحرانی هستند، به سوی ۴ نفر دلال دون و مزدور پرت شود. گاهی سیگنال‌ها از جایی منتشر می‌شود که حتی فکرش را هم نمی‌توان کرد.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: